Легендарният български войвода Петко Киряков, пред чиито подвизи прекланят глава не само българи, но и други балкански народи е роден през далечната 1844г. в село Доган Хисар, днешен Есими. Точно там един родолюбив българин решава да направи всичко възможно, за да издигне паметник и да остави следа, за поколенията, че тук е роден защитника на Родопите Капитан Петко войвода.
Наско Гелимачев е роден в ивайловградското село Свирачи. Наследник на бежанци от Мала Азия. Той посещава за първи път Доган Хисар през 1992 година.
„Минаваше се още с визи. Дойдох с мой приятел грък, който беше женен за българка. Обиколих селото. Срещнах се с хора. Попитах за Капитан Петко войвода, но те вдигнаха рамене смутено. Втория път дойдохме с една голяма група туристи за 150-годишнината на Капитан Петко войвода. Тогава се запознах с Продромус, който ни даде местата за паметника и музея. Тогава започнахме да говорим за това, че тук е роден наш герой, интернационалист, уважаван от българи и гърци. Трябваха му 12 години, за да разбере, че войводата не е посягал на нито един грък и не е направил нищо лошо на никого,“ разказва Наско Гелимачев.
Паметника е поръчан от Наско Гелимачев, скулптора е Велин Дечков от Казанлък, паметника е отлят в село Розов, общ. Казанлък от леара Стефан Шишков, който е починал наскоро. Бюст – паметника е открит на 30 октомври 2004 година.
„На плочата съм написал 1844 – 2004 година. Много хора питат защо? Казвам тогава е възкръснал, не като живо същество, а като паметник. Тогава Капитан Петко се появява на родна земя, в родното си село,“ разказва Гелимачев.
На откриването присъстват представители от Тракийско дружество „Димитър Маджаров“ гр. Кърджали, областния управител на Кърджали по онова време Ангел Коджаманов и други патриотични българи и наследници на беломорски тракийци.
Най-много българи посещават Доган Хисар, когато наближи рождената дата на Капитан Петко войвода 18 декември.
От миналата година в близост до бюст - паметника на войводата е открит и музей на Капитан Петко войвода. В музея са представени портрети на националните герои Васил Левски, Христо Ботев, Георги Сава Раковски, Ангел Кънчев, Георги Бенковски и странджанския войвода Сава Катрафилов. Портретите са от 1900 година, дарени от пра - пра - пра внука на странджанския войвода Георги Катрафилов . В музея на голям портрет в цялото му войводско достолепие е изобразен Капитан Петко войвода, стара карта на селото, пушка на четници, почва от гроба на войводата. В музея на Капитан Петко войвода в родното му село Доган Хисар намират място гръцки патриоти и войводи, които са били от Боломорския и Родопския регион. Редом до тях стои портрета на Продромус Анастасиадис, собственик на имота на който е построен паметника и музея.
Всичко това Наско Гелимачев постига сам, без помощ от българската държавата, но с помощта на дарители, които наброяват 199, като първи в списъка е проф. д-р Тодор Черкезов, директор на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.
Тази година по повод 175 години от рождението на рождението на Капитан Петко войвода беше открита „Петковата чешма“ в близост до музея в Доган Хисар. Част от празничната програма по този повод бяха фолклорна група „Дунята“ от село Черничево.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Като успешен определи изтеклия си първи управленски мандат директорът на филиал "Любен Каравелов" в Кърджали на Пловдивския университет. Преди дни доц. д-р Елисавета Семерджиева беше преизбрана за втори, и както е по закон, последен, четиригодишен мандат. В интервю за Радио Кърджали тя каза, че е „твърдо убедена, че филиалът ни се развива..
Над 130 души от 26 града до момента са заявили участие в Националния женски туристически поход. Изданието е юбилейно и негов домакин тази година ще е община Кърджали, каза за Радио Кърджали Маргарита Янева - ръководител на Туристическия информационен център в областния град. Походът ще се проведе от 1 до 5 март. За участничките са..
С бели чаршафи, окачени по балконите и прозорците на много жилища и работни помещения в Истанбул и други населени места, турските граждани изразяват протеста си във връзка със смъртоносния пожар на 21 януари в хотел "Гранд Картал" в скикурорта Карталкая, при който загинаха 78 души, а десетки бяха ранени, информира БТА, цитирайки опозиционният вестник..
В Агенция "Митници" наградиха отличили се с професионализма си служители по повод Международния ден на митниците. За цялостен принос, за високи резултати при установяване на укрити контрабандни акцизни стоки и наркотични вещества е отличен екипа на отдел „Борба с наркотрафика“, екипът на сектор „Рентгенови системи“, както и всички служителите..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478