Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуетът Мария Загорова и Росен Манолов: Един организъм с две души



Мария Загорова и Росен Манолов са обичани от няколко поколения дует олицетворяващ един организъм с две души в идеален синхрон на сцената.

Всички сме светители как в днешно време много от подрастващите искат да се занимават с музика. Да станеш успешен изпълнител е мечта на много амбициозни изпълнители. Пробиването в индустрията и намирането на певческа работа обаче не може да се определи просто като комбинация от късмет, талант и време -  много по-сложно е, отколкото просто да решите, че искате да пеете! Това е така, защото дори и най-лесните песни за начинаещи изискват добро количество вокална техника и сценична финес, за да се изпълнят ефективно, споделя звездния дует.

Някои хора са родени с естествен певчески талант, който просто трябва да се подхранва и усъвършенства; други имат суров, но ковък талант, който трябва да се развива с течение на времето. Независимо къде попада човек в това уравнение, култивирането на този талант от ранна възраст може да даде най-добри резултати.

Ето само няколко неща, които един певец трябва да овладее, за да се представи успешно:

Контрол на дишането: Добрата техника на дишане позволява на певеца да създава плавен и постоянен звук. Това изисква добро количество практика. Певецът не само трябва да се научи как да диша правилно за пеене, но той или тя трябва да изгради мускулите, които контролират дишането.

Дикция: Певците трябва да произнасят правилно думите си, ако искат публиката да разбере текстовете. Това включва да научите как правилно да произвеждате звучни съгласни и да изчиствате гласни.

Поза : Без правилното подравняване на гръбначния стълб, дишането и тонусът са компрометирани. Някои певци изучават  техники години наред, просто за да научат правилната стойка и как да освободят неволното напрежение от тялото си, което пречи на доброто пеене.

Техника: Без правилна техника певецът може лесно да нарани себе си или бързо да износи гласа си. Така възникват гласовите възли и други медицински проблеми.

Присъствие на сцената: Лекотата и увереността на изпълнителя на сцената могат да взривят или разрушат представлението. Пеенето в залата без публика е без значение, ако се стягате пред хора.

 Емоционална връзка: Истинският изпълнител знае как да се свърже с песента, която пее или как да предаде тези чувства на публиката.

Това са само една малка част от тайните на кухнята в този бранш. Какво друго остава скрито от очите на публиката? За трудностите. За лишенията. За успеха.
Чуйте в интервюто на Ангел Шенков със Мария Загорова и Росен Манолов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06