Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланиците на народната музика - формация "Родопска песен"

Фолклорна формация "Родопска песен"



Фолклорна формация „Родопска песен“ гостува в предаването „Полет над Родопите“.

Тази година формацията отбелязва четири години от основаването си. Тя е съставена от четирима млади и даровити изпълнители. Техен ръководител е Делян Тодев, гайдар. Роден в Тракия, в Димитровград, но интереса към родопския инструмент се заражда в духовната семинария през 2007 година, когато вижда неговия по-голям съученик  Лазар Керемедчиев да свири на гайда.

Неговото изпълнение беше много пламенно, обсебващо и ме завладя на момента. Тогава реших, че това е народният инструмент с които ще се занимавам, разказва Делян.

Гайдарството му е хоби и втора работа на Делян Тодев. Той е преподавател в Пловдивската духовна семинария по Църковнославянски език и четене докторант в Богословския факултет към Софийски университет „Свети Климент Охридски“. Делян Тодев и Владимир Владимиров

Изкуството да свирят на родопския инструмент двамата гайдари във формацията Делян Тодев и Владимир Владимиров дължат на гайдаря Стефан Янев. Те са част и от гайдарски състав „Големите гайди“ от Асеновград, с ръководител Стефан Янев. 

Владимир Владимиров е най-малкия член в групата. Родом от село Вишнево, община Баните. Още от детска възраст той е закърмен с родопската музика, защото в семейството му, баща му и дядо му са музиканти – свирят на акордеон. Родопчанинът свири на гайда от седемгодишен. Владимир Владимиров

Солистки във формацията „Родопска песен“ са Антония Макавеева и Златка Пандева.

Антония Макавеева е от Асеновград. Учи в музикалното училище „Добрин Петков“ в град Пловдив.  Любовта към народната музика се заражда в семейството, когато баба ѝ още четиригодишна и пее родопските песни. По-късно в училище  класната ѝ ръководителка Гергана Тоскова забелязва дарбата ѝ да пее,  и я свързва с диригента Стойчо Каранлъков, който е главен художествен ръководител във фолклорно сдружение „Детска песен - Надежда Хвойнева“.

Златка Пандева е от Асеновград. Тя тръгва по пътя на народното пеене от втори клас, когато Стойчо Каранлъков посещава училището в което учи за да направи подбор за сформирането на певческа група. Днес Златка Пандева е помощник ръководител на тази певческа група. Средното образование завършва в „Св. Св. Кирил и Методи“ в гр. Пловдив с музикален профил – народно пеене, завършва и музикалната академия „Асен Диамандиев“ в града под тепетата. Днес продължава в степен магистратура с профил начална и предучилищна педагогика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски".

Младата формация „Родопска песен“ се стреми да изпълнява автентични песни, най-вече от родопската фолклорна област. Групата работи по един проект с който са решили да изненадат почитателите си, пиеса различна от родопския стил, но повече за това решиха да споделят при следващо гостуване в предаването „Полет над Родопите“.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без кандидати за директори в осем училища в Кърджалийско

Първият етап от националния конкурс за директори на училища приключи, но за 62 учебни заведения в страната няма подадени кандидатури. Особено тревожна е ситуацията в област Кърджали, където за осем училища не се е явил нито един кандидат. Незаети остават директорските постове в училищата в селата Чакаларово, Дрангово, Тихомир, Кирково, Аврен, Усрен,..

публикувано на 29.07.25 в 11:55

Пожари и епидемия: Област Хасково под двойна заплаха

Пожарите в Югоизточна България продължават да нанасят сериозни щети. Особено тежка е обстановката в област Хасково, където в последните дни бушуват огнени стихии в общините Тополовград и Свиленград. На терен работят десетки пожарникари, военни, доброволци и местни власти, но въпреки усилията фронтовете трудно се овладяват. „Пожарът до село Срем все още..

публикувано на 29.07.25 в 11:00

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие.  Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само  останете с..

публикувано на 27.07.25 в 18:16

Фестивалът "Фолклорна плетеница" в Приморско събра таланти от цялата страна и чужбина

Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..

публикувано на 26.07.25 в 18:00

Село Жълтуша се готви за селищния си празник на 2 август

Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..

публикувано на 26.07.25 в 16:30

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32