Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народната певица Теди Еротеева се връща към корените си с "Песен за село Бельово"

Теди Еротеева
Снимка: Личен архив



Народната певица Теди Еротеева създаде песен аз родното село на родителите си – Бельово.

Текста на песента е написан преди години в един зимен ден, разказва младата певица.

„Моето семейство беше на село, а аз си бях в София и учех за изпит, бях в сесия. Учех за изпит по органична химия. Този изпит никога няма да го забравя. Бях толкова тъжна и отчаяна, че съм си сама в София, а всички са в Бельово. Пред камината са се събрали. Бях много емоционална. Тогава взех лист и химикал и почнах да пиша. Песента я написах на един дъх“, разказва младата певица.

Така се ражда текста на песента. Теди твори и музиката към песента, аранжимента е на Сашко Велков. Това е първата авторска песен която Еротеева записва.

Към песента има клип, който е сниман в село Бельово. В него Теди Еротеева участва с автентична народна носия от този край. Тя продължава да разкрива интересни неща покрай заснемането на клипа.

„Цял живот  съм искала да направя песен за моето село. Клипа го снимахме в един горещ септемврийски ден. Наоколо имаше стадо животни, крави и биволи, а аз имам страх от големи животни. Търчах да се крия зад оператора. Докато снимахме, постоянно следях да не претича към мен някое животно. Имаше емоции,“  разказва Теди.

Теди Еротеева

Село Бельово е малко пиринско село високо в планината в което според ГРАО живеят четири души. Разположено е в западните склонове на Южен Пирин на надморска височина около 700 метра. Селото е едно от най-северните села в историко-географската област Мървашко (в.а. Мърва̀шко е историко-географска област в Югоизточна Македония, днес разположена на териториите на Гърция и България. Основният поминък на мървашките села е бил рударство и железодобив, с които се свързва произходът на името Мървашко).

Землището на Бельово е заселено от дълбока древност. Съществуват различни народни предания относно произхода на селото. Според едно предание като пръв заселник на сегашното село се счита Бельо (Гяур Бельо). Той, преоблечен като невеста убива бея на Мелник и спасява годеницата си от поругаване. После побягва в планината и основава селото, което почва да носи неговото име. Друго народно предание свързва името на селото с наличието на варовик в околностите му, от който се произвеждала вар. Така този бял строителен материал дал името на селото – Бельово.

В Бельово има две църкви – централната – „Успение Богородично“ и по-старата „Свети Атанасий“, която местните хора считат за манастир. 

Всяка година на 15 август се чества празника на църква „Успение Богородично“. На този празник се събират много хора, прави се курбан за здраве и се даряват вещи на църквата, които се разпродават на специално организиран търг, като събраните средства се използват за ремонтиране и поддържане на църквата.

Бельово се намира на 40 км от Сандански и на 45 км от Гоце Делчев.

Чуйте интервюто в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00