Родена в Пловдив, но с родопски корени е Смиляна Захариева или най-мощния глас на планетата с което е известна изпълнителката.
На 27 септември 2018 година пловдивчанката постига нов световен рекорд за мощен глас в книгата на Гинес, след като уредът засича 113.8 децибела на 2.5 разстояние.
След призив във фейсбук да изразим подкрепа за българските медици, фармацевти, лекари, сестри, санитари с ръкопляскания от балкона си, в 21:00 часа всеки ден Смиляна Захариева се включи в инициативата с песен и чанове. Пременена в народна носия Смиляна излиза всяка вечер на балкона си и всяка вечер посвещава изпълненията си на различни хора.
„Участвам от самата първа вечер на кампанията. Пея за всички медицински сестри които се грижат за болните от коронавирус. Излизам с носия, за да уважа и Родопите. Това са дни в които да се замислим върху човешките ценности, време в което си повече със семейството си. Едни човешки отношения, които във времето явно сме ги забравили или заради забързаното ни ежедневие в което живеем не обръщаме внимание. Забравили сме за това уединение, което едно време у нашите дядовци и баби го е имало. В Родопите знаем какво е межьо! Хората са си помагали, били са задружни, а днес, сякаш това човешко качество сме го изгубили. Но тази ситуация с това заболяване сега ни дава възможност да се замислим и да се поправим“, така тълкува нещат покрай пандемията наречена COVID-19 Смиляна Захариева.
Родопското ѝ е в кръвта. Баща ѝ е от смолянското село Петково, а майка ѝ е от Брезово, в Тракийското поле. Родопското в нея надделява. Смиляна решава да учи в музикалното училище в Широка лъка, след това завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуства „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Започва да пее в хор „Големите български гласове“ . Гласът й е звучал на много места по света - Йордания, Петра, на свещения храм Тара в Ирландия. След това прекъсва с кариерата си като певица за четвърт век.
„През 1993 година погледнах в кръгозора на семейния бит. Омъжих се, семейство, деца...“,спомня си певицата.
Но една реакция на малката ѝ дъщеря преобръща всичко в нея.
„При едно от дългите ми пътувания. Беше до Франция. Никога няма да го забравя. Дъщеря ми беше на годинка и осем месеца, тя си беше тук в България. Когато се върнах и ме посрещнаха на вратата, исках така силно да я прегърна и да я нацелувам. В този момент тя се обърна към сестра ми ѝ и каза мамо. В този момент краката ми се подкосиха. Как малката ми дъщеря не ме позна. Стана ми много мъчно. Тогава реших да си дам нова траектория на живото. Осъзнах, колко е ценно семейството“, спомня си с тъга тези мигове от живота Смиляна и продължава да разказва.
„В живота винаги има такива трудни моменти, но след това има едно тържествуване. През 2019 година дъщеря ми ме дари с близначета. Същата година през юни, Гинес обяви рекорда ми. Когато ти е писано нещо да ти се случи, то ще се случи. През каквито и трудности да си преминал, винаги има едно тържествуване, един лъч надежда. Така, че смятам, че и сега всички българи ще преминем това изпитание и ще излизаме от тази здравна криза,“ разказва още Смиляна Захариева.
И тази вечер тя ще излезе на балкона си и ще пее за всички българи.
Чуй цялото интервю със Смиляна Захариева в прикачения звуков файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478