Родена в Пловдив, но с родопски корени е Смиляна Захариева или най-мощния глас на планетата с което е известна изпълнителката.
На 27 септември 2018 година пловдивчанката постига нов световен рекорд за мощен глас в книгата на Гинес, след като уредът засича 113.8 децибела на 2.5 разстояние.
След призив във фейсбук да изразим подкрепа за българските медици, фармацевти, лекари, сестри, санитари с ръкопляскания от балкона си, в 21:00 часа всеки ден Смиляна Захариева се включи в инициативата с песен и чанове. Пременена в народна носия Смиляна излиза всяка вечер на балкона си и всяка вечер посвещава изпълненията си на различни хора.
„Участвам от самата първа вечер на кампанията. Пея за всички медицински сестри които се грижат за болните от коронавирус. Излизам с носия, за да уважа и Родопите. Това са дни в които да се замислим върху човешките ценности, време в което си повече със семейството си. Едни човешки отношения, които във времето явно сме ги забравили или заради забързаното ни ежедневие в което живеем не обръщаме внимание. Забравили сме за това уединение, което едно време у нашите дядовци и баби го е имало. В Родопите знаем какво е межьо! Хората са си помагали, били са задружни, а днес, сякаш това човешко качество сме го изгубили. Но тази ситуация с това заболяване сега ни дава възможност да се замислим и да се поправим“, така тълкува нещат покрай пандемията наречена COVID-19 Смиляна Захариева.
Родопското ѝ е в кръвта. Баща ѝ е от смолянското село Петково, а майка ѝ е от Брезово, в Тракийското поле. Родопското в нея надделява. Смиляна решава да учи в музикалното училище в Широка лъка, след това завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуства „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Започва да пее в хор „Големите български гласове“ . Гласът й е звучал на много места по света - Йордания, Петра, на свещения храм Тара в Ирландия. След това прекъсва с кариерата си като певица за четвърт век.
„През 1993 година погледнах в кръгозора на семейния бит. Омъжих се, семейство, деца...“,спомня си певицата.
Но една реакция на малката ѝ дъщеря преобръща всичко в нея.
„При едно от дългите ми пътувания. Беше до Франция. Никога няма да го забравя. Дъщеря ми беше на годинка и осем месеца, тя си беше тук в България. Когато се върнах и ме посрещнаха на вратата, исках така силно да я прегърна и да я нацелувам. В този момент тя се обърна към сестра ми ѝ и каза мамо. В този момент краката ми се подкосиха. Как малката ми дъщеря не ме позна. Стана ми много мъчно. Тогава реших да си дам нова траектория на живото. Осъзнах, колко е ценно семейството“, спомня си с тъга тези мигове от живота Смиляна и продължава да разказва.
„В живота винаги има такива трудни моменти, но след това има едно тържествуване. През 2019 година дъщеря ми ме дари с близначета. Същата година през юни, Гинес обяви рекорда ми. Когато ти е писано нещо да ти се случи, то ще се случи. През каквито и трудности да си преминал, винаги има едно тържествуване, един лъч надежда. Така, че смятам, че и сега всички българи ще преминем това изпитание и ще излизаме от тази здравна криза,“ разказва още Смиляна Захариева.
И тази вечер тя ще излезе на балкона си и ще пее за всички българи.
Чуй цялото интервю със Смиляна Захариева в прикачения звуков файл.
Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..
В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..
Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..
Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..
В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...
Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...
На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!". Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478