Как малките фирми в сферата на туризма с по няколко души самоосигуряващи се, ще понесат тежестта на мерките срещу КОВИД-19. Как се отразява ситуацията върху селския и алтернативен туризъм. Говоря с Михаела Кирчева, млад предприемач, собственик на къщи за гости, а преди това - на Слънчевата ферма.
"Ситуацията е наистина безпрецедентна, много интересна за момента и за целия туристически сектор в световен мащаб. Малките фирми по принцип са по-гъвкави някакси в такива и в различни ситуации. За тях би било по-лесно и по-възможно да оцелеят, защото нали по-малко са служителите, по-малък обем работа има, с конкретни партньори и така по-малко се работи и може да се реагира и реорганизира дейността на такива фирми, за да може да оцелеят. И да, ако това положение се задържи повече от два месеца, за никого няма да е добре. Но първи ми се струва, че ще пострадат по-големите фирми, не само туроператори, въобще транспортни, самолетни компании, всички пряко участващи фирми в туристическия бизнес, които сега не можем да работим. Това, което сме развили толкова години, сега сме спрени и няма как да си изкарваме доходите.
Другото ми притеснение е, че забраната за пътувания и въобще границите ще се отворят, ще падне забраната, но паниката, която се създаде у хората, не знам дали ще им позволи веднага да се впуснат да пътуват. И се надявам, че пак така като по-малка фирма, и по-малък обект, биха били с предимство при избора на хората. Логично е да се предпочетат къщите за гости, или да речем фирмите, които работят с по-малки групи, и те първи да започнат да си възстановят работата.
ЗА ТОВА ИМАТ ЛИ ФИРМИТЕ СПАСИТЕЛНИ ПРОГРАМИ
"Самите наши обекти са с по 2-3 стаи за гости, и когато има изисквания за спазване на разстояния, хигиенни условия, бих казала, че няма проблем да се предложат всякакъв тип програми. Дори бих казала, че и сега еднодневните програми за туризъм никаква пречка няма да се провеждат особено, когато са навън. Навън, в планина, в гора, където и да е. Напълно е възможно да се събират малки групи от хора, да се каже, че максимумът е от 8 човека и те да се движат в някаква колона на един два метра един от друг".
ДОГОВОРКАТА 60/40
"Одобрявам я, но тя е за по-големите фирми. По-малките фирми, повечето собственици са самоосигуряващи се лица, с един двама, максимум служители на договор. Предполагам, че повече от малките фирми биха си освободили служителите, т.е съкратили поради намаляване обема на работата. Просто е по-сигурно, по лесно. Тази мярка все още, докато заработи, ми се струва не много практически насочена. Поне за нашата е така, ние няма да я ползваме".
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478