Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на Делю Войвода в Златоград отбеляза 3 години от откриването си

Днес се навърешват 3 години от откриването през 2017 на музей на Делю Войвода и хайдушкото движение в Златоград. В музея е събрано всичко от Момчил Войвода до Капитан Петко. С уредника на музея Десислава Караджова ще ви разкажем повече в следващия репортаж: 


Основната цел за създаване на музей, посветен на Делю войвода, според създателите е да се предостави повече и по-подробна информация за него. Има богат песенен фолклор, подобен на гръцката „Одисея“, който разказва за живота на Делю от най-ранна възраст, за причината да стане хайдутин, за закрилата на местното население, за кореспонденцията с Кюрт ага и Алемин бей, за неговата любов с Гюлсюме, за сребърния куршум и смъртта му... В звуковия файл, легендата за Делю Войвода ни разказва Десислава Караджова, уредник на музея, която казва за себе си, че е женена в Караджовия род, един от двата рода, опоменати в легендата за Делю.
Музеят ни показва един образ, изтъкан от легендите, песните и историческата достоверност. Той е един от малкото в страната, а може би и единственият, който представя хайдушкото движение в България в национален мащаб. А това движение е предпоставка за възникването на организирана революционна борба срещу османските поробители, Априлското въстание и последвалата Освободителна Руско-Турска война.
Именно с хайдушкото движение и историческата действителност, в която то възниква, ни запознава първата зала на Музея. Това е времето на феодална разпокъсаност в Османската империя, на кърджалийските опустошения и на непрестанни войни с Русия. Тук са представени и едни от най-значимите и обичани войводи в българската история: Ангел, Вълчан, Индже и Капитан Петко войвода: 
Вторият етаж на музея е посветен на легендарния златоградски герой - Делю хайдутин. Представени са факти за неговия живот и дейност, такива кавито са ни известни от местния фолклор. Автентично облекло, украса и въоръжение от времето на Войводата, ни пренасят към края на ХVІІІ и началото на ХІХ век. Обликът на града от малко по-ново време - началото на ХХ в. - е показан в изложените тук фотографии на Златоград. 
Всеки знае, че песента „Излел е Делю хайдутин“, в изпълнение на Валя Балканска лети в Космоса, но в новия музей може да се види копие на златната плоча; туристите ще разберат какво означават диаграмите и скиците изобразени на нея, какво още съдържа плочата и какво е нейното движение в Космоса. В интерактивната зала „Делю и космосът“ туристите ще могат да научат повече за войводата, като изгледат кратък филм за него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13