Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Горски приказки разказват Родопите“ в РИМ Смолян

Ласло Наги свързава Смолян с унгарската община Кишпещ

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Регионалният исторически музей в Смолян е създаден през 1935 година, но в днешната си сграда, която е построена специално за нуждите на музея с просторни експозиционни зали и фоайета за временни изложби се намира от 1982 година, когато се строи новия център на Смолян, с много други обществени сгради. Част от новия център са художествената галерия, сградата на община Смолян, Областната управа и Родопски драматичен театър "Николай Хайтов".

От 2002 година Регионалния исторически музей носи името на учителя и музеен деец от Устово Стою Шишков.

Фондът с музейни експонати наброява близо 150 хиляди и включва предмети от археологията, историята, бита и културата на родопчани, ордени и медали - колекцията е една от най-богатите в страната, представящи наградната система на България.

Посещението в Регионалния исторически музей град Смолян е най-бързият начин да се запознаете с хилядолетната история на Средните Родопи, запазена и пренесена през вековете и съхранена за бъдещето.


В музей "Стою Шишков" са се опитали да привлекат любопитството и на най-малките посетители, като са обособили специален кът за тях. В музейната изложба „Горски приказки разказват Родопите“ децата могат да се запознаят с различни видове животни, които се срещат в този регион, като кафява мечка, дива котка, глухар, сърна, кълвач и други горски обитатели, като посетителите могат да ги видят в техните реални размери. Обособяването на постоянната музейна изложба на животинския свят на Средните Родопи е благодарение на Регионалната инспекция по околна среда и водите Смолян (РИОСВ  - Смолян).

„Изложбата първоначално стартира с едно дарение на РИОСВ – Смолян, която ни предостави четири препарирани мечки, две в зряла възраст, две по-малки мечета, дива котка, женски глухар, който е вписан в червената книга. Така започнахме да мислим как да ги представим на по-малките ни посетители по начин, по който да ги заинтригува. Затова направихме една специална къщичка под формата на шишарка, която нарекохме „Тайните на шишарката“, като малчуганите могат да влязат вътре и да видят изображенията на различните животни. Във формата на пано сме направили едни материали със снимка и текст за различните видове шишарки как изглеждат, например шишарката на калабрийски бор, смърч, а от задната страна, като се завърти може да се прочете нещо интересно за тях. Имаме и пъзел с кубчета на които е изобразено животно, като при подреждането им могат да участват повече от едно дете.“ Разказва уредника Анна Булгурова. 


Статистиката показва, че посетителите в музея в последните три години се увеличават. Като през 2019 година желаещите да разгледат музея "Стою Шишков" са над 13 хиляди. В последните няколко години от музея отчитат ръст на семейните посещения, не липсват и чуждестранни туристи от Турция, Великобритания, Русия, Гърция, Унгария и Италия. 

Голям е броят на унгарци и това не е случайно. Защото община Смолян е побратимена с унгарската община Кишпещ и не само това, в Смолян се намира Къщата-музей на класик на унгарската литература, поет, преводач, художник, един от първите носители на Международна Ботевска награда и на орден "Кирил и Методий" Ласло Наги. Той е превел над десет хиляди стиха от българската народна поезия и от български поети. В негова чест в началото на 1980-те години в Смолян е открита Къща-музей "Ласло Наги", която се помещаваща в Гьорджевата къща - сграда от ХIX век, обявена за паметник на родопската архитектура.

Ласло Наги пристига през 1949 г. със стипендия в България. Остава и твори две години, завладян от българската природа и поезия. По-нататък често посещава България със съпругата си, поетесата Маргит Сечи. Ласло Наги е почетен гражданин на град Смолян.

Постоянната експозиция в къщата-музей включва най-важните елементи от изобразителното и поетичното наследство на Ласло Наги. Както в поезията, така и в живописното и графичното му творчество изпъква мотивът на коня, като символ на изчезващия свят на селото, на природата, на естествените общности и на свободата.

Ето ви две предложения за следваща дестинация. Регионален исторически музей "Стою Шишков" работи всеки ден от 9 до 18 ч. и Къщата-музей "Ласло Наги", която е отворена за посетители от вторник до събота от 10 до 18 ч.

Посетете ги и ще преоткриете един различен Смолян.

Може да чуете репортажа в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимката е илюстративна

Магията на коледуването оживява в квартал Гледка

И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..

обновено на 24.12.24 в 11:35

40 години от Възродителния процес: Поклонения и възпоменания в региона на Кърджали

Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..

публикувано на 24.12.24 в 09:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Здравейте, в този благодатен и красив, но и студен ден от мен, Радка Петкова. Пригответе се за среща с любимото предаване "Вкусен следобед" -  два часа хубава музика и приятни преживявания с любимия епизод днес, неделя. В първата част на предаването, след малко, ще чуем кои са финалистите от конкурса "Читател на годината" на Регионалната библиотека,..

публикувано на 23.12.24 в 17:23

40 години от Възродителния процес ще отбележат на Тюркян чешма

В село Могиляне на Тюркян чешма и тази година ще се проведе възпоменателен митинг по повод 40 години от Възродителния процес. Организатор е община Кирково. Кметът Шанаси Сюлейман обобщи програмата за Радио Кърджали:  "Много рано сутринта в джамията в село Могиляне почва мевлид за жертвите, след което ще бъдат захранени хората, които ще бъдат там..

публикувано на 23.12.24 в 14:32

Весела Фламбурари написа детско фентъзи, основано на мита за Дионис

Наскоро фентъзи авторката Весела Фламбурари се върна от салона на детската книга във Флоренция. И още куп хубави новини - тя издаде книга съвместно с илюстратора от "Дъга" Петър Станимиров - "Злато от Загрей". Има сакрални места в България, в които са открити прекрасни древнотракийски артефакти . Тайнственото присъствие на тези места..

публикувано на 23.12.24 в 12:46
Клуб

За 14 години над 150 ученици се учиха на комуникация и журналистика в Клуб "Публична реч"

Повече чуйте в прикачените файлове

публикувано на 19.12.24 в 17:49

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55