Инициативата на областния управител на Хасково Стефка Здравкова, която се казва „Любопитно от областта“, всяка седмица запознава читателите с интересни истории и факти от област Хасково.
Историята е свързана с плана на Атанас Узунов и неговите съратници да освободят Апостола на свободата - Васил Левски, след залавяне му през декември 1872 година.
За Търново-Сеймен (Симеоновград) по време на османския период се знае, че e имал статута на добре развит град с няколко хотела, казина, дюкяни и ханове. Стратегическото местоположение на града, покрай река Марица, е превърнало Сеймен в център с процъфтяваща търговия. Именно през него минават и железопътните линии на Баронхиршовата железница - Цариград – Белово, с разклонение - Търново Сеймен – Нова Загора – Ямбол. Разпределителната гара е създадена както за търговия, така и за да бъде осигурена бързата дислокация и придвижване на войски при евентуална война.
Когато малко преди нова година заместникът на Васил Левски Атанас Узунов научава вестта, че Апостола е заловен, под негово ръководство започва подготовката по план за освобождаване му. Слуховете, че Дякона ще бъде отведен в Цариград през Баронхиршовата железница, според Узунов, създават уникална възможност той да бъде освободен. Планът е железопътните релси да се разглобят, влакът да бъде дерайлиран и въоръжена чета да нахлуе в него, за да освободи Васил Левски. За целта Атанас Узунов, заедно със своя съратник Бойчо Русев, отиват до клисура в близост до станцията Търново Сеймен, за която в книгата „Миналото. Очерки и спомени из деятелността на българските тайни революционни комитети от 1869 – 1877 г.“ на Стоян Заимов, издадена през 1986г. пише:
„Ония от читателите, които са имали високата чест да пътуват по железницата на барона Хирша от Пловдив за Одрин, забележили са, че между станциите Каяджик – Търново Сеймен железницата минава през една тясна и ниска клисура, по дъното на която лъкатуши река Марица.“
В книгата са описани още и точните дати на случилите се събития. Във вечерта на 23 януари двама мъже, облечени като турски ловджии с две ловни кучета, обикалят клисурата на железницата. Единият, със свещ в ръка кляка над нея, сякаш отправя молитва, няколко пъти накапва витлата (винтовете) на релсите, след което събира отлетия восък и го прибира в кутийка специално приготвена за това. Вечерта, след акцията, двамата революционери отсядат в къщата на Дойчо Аладжов, председател на симеоновградския таен революционен комитет, и на сутринта отпътуват за Стара Загора. По пътя дават отливките на железничар, за да изработи гаечен ключ, чрез който линиите на железницата да бъдат разкопчани. Двамата се връщат в Търново Сеймен на 27 януари. С получените ключове те отхлабват три от витлата на релсите и успяват да ги разкопчаят. Голямата засадата е подготвена. Всички очакват заповеди за действие от Атанас Узунов, но това така и не се случва, защото на 8 февруари (стар стил), съзаклятниците получават телеграма, която съобщава, че Дякона е бил обесен.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478