Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мостът за село Лисиците - път към миналото

18
Въженият мост за с. Лисиците
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Въженият мост над язовир Студен Кладенец е единствената връзка на петнайсетината жители на родопското село Лисиците с цивилизацията.  До него се стига по черен път от село Широко поле.  Мостът е построен през 1975 година и е известен като най-дългия въжен мост в България. Дължината между колоните е 260 метра, а ширината му е около метър. Според непотвърдени писмени сведения е построен от инж. Петър Видински.


До преди години местен човек се е грижил за това да се подменят дъските и по него да могат да преминават пешеходци. Малкото останали жители, които са останали в Лисиците помнят и последния инцидент, когато въжетата на моста се късат и той пада във водите на Студен кладенец. За тази история ни разказва Валентин Петров, който живее в Кърджали, но има къща в съседната махала Соколско и минава често по моста.

“През 2000 година, точно на Нова година се беше скъсал. Тогава един човек от селото пада в язовира. После ни прекарваха с лодка на другия бряг на язовира, за си хващаме влака или автобуса към Кърджали. Много туристи го посещават, този мост. От тук нагоре има и път към едни ниши.“ Разказва Валентин Петров.


Валентин реши да ни заведе до неговата махала Соколско, която е на около километър от Лисиците, в която живеят двама-трима души. Вървейки, той ми разказва за това диво място от което се вижда Кърджали, а в самото село сякаш живота е спрял някъде в XIX век. Разказвайки ми, за това как Валентин се е озовал на това място, идвайки като зет от Трявна, стигаме началото на село Лисиците и срещаме първия му жител. След кратък разговор с него продължава нашия път и навлизаме в селото, пред нас се открива красива гледка към язовир Студен кладенец, а отсреща се издигат стръмните скали на средновековната крепост Моняк. Минаваме по тесни сокаци между стари, обезлюдени къщи, някои от които съборени от тежестта на времето или с паднал покриви и дувари. Това село не е като другите български села в които може да се види каруца или автомобил. Тук всеки жител на Лисиците си има лодка.


Там, над къщите на махала Соколско където Върбица се влива в Арда може да се видят по отвесните скали издълбани от човешка ръка скални елипсовидни и трапецовидни ниши. Те са разположени в три реда, на различно разстояние една от друга и наброяват приблизително 50.

Така с бърза крачка стигнахме до къщата на Валентин, малко преди да ни свари силния дъжд. Този път от Кърджали до Лисиците моя събеседник изминава почти всяка седмица, като използва автобус до Широко поле или влак, който има спирка на по-малко от километър до моста на Лисиците. Село в което все още има живот, но като в едно отминало време. Село в което животните са повече от хората. Селото станало известно с въжения си мост,  който привлича туристи, за да се насладят на природната красота, спокойствието, песента на птичките и тишината, която понякога е нарушена от звука на моторна лодка. 

Чуйте репортажа в прикачения звуков файл. 


махала Соколско


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хиляди се готвят да посрещнат Хъдърлез на Дамбалъ. Община Момчилград с готовност за празника

В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Траханата е най-старият пробиотик в Източните Родопи

През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..

публикувано на 30.04.25 в 12:38

Баните празнува Гергьовден с музика и конкурс за най-хубаво агне

Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..

публикувано на 30.04.25 в 11:40

15 години танцова магия: Историята на състав „Илинден“ в Свиленград

Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..

публикувано на 29.04.25 в 10:15

Изключителен интерес към програмата „Детско здраве“ в Кърджали

Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва разговор с писателя публицист и учител , сърцеведа Николай Милчев, за първата му книга в проза "Ябълковият човек". Поетът ще бъде в Момчилград , за да се срещне с цените на словото на 23 май. След това ще научите някои позабравени български рецепти - билкова салата от глухарче, зелена чорба и щирник, което е баница със..

публикувано на 27.04.25 в 17:11
14-ото издание на фестивала в Сладун

Близо 600 участници пяха в първия ден на фестивала „С песните на Кичка Савова“

За 14-та поредна година село Сладун се огласи с песните на Кичка Савова. На откриването присъстваха синът и дъщерята на тракийската певица. Дъщерята, Стефка Здравкова, в приветствието си сподели, че майка ѝ сигурно се радва от небето, виждайки колко много хора и участници са дошли да я почетат с песен. В първия ден на фестивала се изявиха близо 600..

публикувано на 26.04.25 в 19:00