Тази седмица в рубриката “Любопитно от областта” от областната администрация в Хасково ни отвеждат в община Ивайловград, за да ни разкажат за най-старата църква в област Хасково - „Св. св. Константин и Елена“ в село Долно Луково.
Историята разказва, че в началото на XVII век чумната епидемия унищожава масово населението на село Суванли. Малцината оцелели жители вярвали че, ако прекосят близката река, водата може би ще пресече заразата и ще бъдат спасени. Поради тази причина те се изселили от селото и се преместили от другия край на реката, където създали село Долно Луково.
След като се установили на новото място, жителите на с. Долно Луково решили да си построят църква. Въпреки, че в Османската империя строителството на православни храмове е било забранено, освен ако за това няма специално разрешение, през 1806 г. местните хора започват изграждането ѝ. Легендата разказва, че те издигат християнския храм за седем нощи. На турските власти те казвали, че строят обор, в който преминаващите да могат да оставят добитъка си за през нощта. Това е и причината външният вид на църквата да наподобява селскостопанска постройка – без врати и прозорци. Местните хора трескаво бързали да завършат храма, за да спазят султанския указ, който гласял, че духовен храм с изграден покрив не се разрушава.
Те спазват и друго указание на султана църквата да бъде по-ниска от човек, яхнал кон. И макар отвън „Св. св. Константин и Елена“ да изглежда скромна, за да не привлича внимание, в нея местни майстори са изрисували уникални стенописи, запазени и до днес. Върху глинената мазилка, с изцяло естествени материали, иконографите са вплели символи на местния поминък – слънчоглед, грозде, орехи, кръвоспиращата билка овчарска торбичка. Изобразили са сцените на страшния съд по начин, представящ техните разбирания и духа на времето – чорбаджията – грешник, който държи торбата с жълтиците, прелюбодеецът с воденичен камък на шията и лъжецът, обесен за езика на маслинено дърво. Интересно е, че вътрешността е разделена на две – мъжко и женско отделение, което рядко се среща във възрожденските църкви, а всеки от родовете е имал определено място, като неговият стол се е различавал от другите.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е една от малкото, имащи аязмо в самия олтар, а точно пред него е вградена паметна каменна плоча с имената на всички ктитори, дарили средства за изграждането на храма. Плочата се осветява от кристален полилей, дарен лично от монах от Света гора. Хората смятат храма за чудодеен – достатъчно е да застанеш под полилея, да запалиш две свещи, докосвайки кристалите му, след което да положиш едната свещ пред иконата на Исус Христос, а другата пред Богородица и желанието ти да се сбъдне.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ няма камбанария и до 1950 година миряните били привиквани за молитва от дървено клепало, окачено на един от високите дъбове около храма.
Бледорозови хриле, бистри очи, тяло, покрито със специфична слуз, люспите стоят здраво върху мускулатурата, не падат лесно и самостоятелно. Това се признаците, които, ако съблюдаваме, можем да сме сигурни и спокойни, че сме си купили качествена, хубава риба. Съветите са от д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност..
Област Кърджали в много голяма степен е готова да посрещне зимата. Пет от седемте общини са отличници. В две от общините – Момчилград и Крумовград все още има за решаване някои проблеми, но надеждите са, че и те ще се справят със снегопочистването и зимното поддържане на пътищата. Така може да се обобщят изводите, направени на работна..
Около 7,30 часа вчера в района на село Бели пласт 70-годишен с „Ауди“ загубил контрол над управлението, автомобилът напуснал пътното платно и се блъснал в скат. Водачът напуснал мястото на произшествието, без да уведоми контролните органи. Около 10 часа е бил прегледан от спешни медици в болницата в Кърджали и освободен. Произшествието е обработено..
Пътни полицаи от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Смолян и ученици при ОУ „Юрий Гагарин“ – участници в Детска полицейска академия, проведоха съвместна кампания за пътна безопасност „Посланията на есенния лист“ на главен булевард в град Смолян. Учениците изработиха есенни листа с послания към шофьорите, напомнящи за толерантност, внимание и..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и България е предпоследната стъпка по пътя ни към пълноправно членство, каза..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
На 21 ноември деца и родители се събраха в ОДК за да отпразнуват заедно Деня на християнското семейство. В църквата на този ден се отбелязва светлия християнски празник Въведение Богородично –един от дванадесетте големи вселенски празници. От векове нашите предци са вярвали, че домът е свещено място, в което децата получават грижи и обич и се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478