Тази седмица в рубриката “Любопитно от областта” от областната администрация в Хасково ни отвеждат в община Ивайловград, за да ни разкажат за най-старата църква в област Хасково - „Св. св. Константин и Елена“ в село Долно Луково.
Историята разказва, че в началото на XVII век чумната епидемия унищожава масово населението на село Суванли. Малцината оцелели жители вярвали че, ако прекосят близката река, водата може би ще пресече заразата и ще бъдат спасени. Поради тази причина те се изселили от селото и се преместили от другия край на реката, където създали село Долно Луково.
След като се установили на новото място, жителите на с. Долно Луково решили да си построят църква. Въпреки, че в Османската империя строителството на православни храмове е било забранено, освен ако за това няма специално разрешение, през 1806 г. местните хора започват изграждането ѝ. Легендата разказва, че те издигат християнския храм за седем нощи. На турските власти те казвали, че строят обор, в който преминаващите да могат да оставят добитъка си за през нощта. Това е и причината външният вид на църквата да наподобява селскостопанска постройка – без врати и прозорци. Местните хора трескаво бързали да завършат храма, за да спазят султанския указ, който гласял, че духовен храм с изграден покрив не се разрушава.
Те спазват и друго указание на султана църквата да бъде по-ниска от човек, яхнал кон. И макар отвън „Св. св. Константин и Елена“ да изглежда скромна, за да не привлича внимание, в нея местни майстори са изрисували уникални стенописи, запазени и до днес. Върху глинената мазилка, с изцяло естествени материали, иконографите са вплели символи на местния поминък – слънчоглед, грозде, орехи, кръвоспиращата билка овчарска торбичка. Изобразили са сцените на страшния съд по начин, представящ техните разбирания и духа на времето – чорбаджията – грешник, който държи торбата с жълтиците, прелюбодеецът с воденичен камък на шията и лъжецът, обесен за езика на маслинено дърво. Интересно е, че вътрешността е разделена на две – мъжко и женско отделение, което рядко се среща във възрожденските църкви, а всеки от родовете е имал определено място, като неговият стол се е различавал от другите.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е една от малкото, имащи аязмо в самия олтар, а точно пред него е вградена паметна каменна плоча с имената на всички ктитори, дарили средства за изграждането на храма. Плочата се осветява от кристален полилей, дарен лично от монах от Света гора. Хората смятат храма за чудодеен – достатъчно е да застанеш под полилея, да запалиш две свещи, докосвайки кристалите му, след което да положиш едната свещ пред иконата на Исус Христос, а другата пред Богородица и желанието ти да се сбъдне.
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ няма камбанария и до 1950 година миряните били привиквани за молитва от дървено клепало, окачено на един от високите дъбове около храма.
В Центъра за комплексно обслужване на деца в град Кърджали беше открита иновативна сензорна зала . Тя предоставя специализирана терапевтична среда за деца с различни специфични нужди, включително деца с аутизъм, хиперактивност, синдром на Даун, церебрална парализа, сензорни и емоционални затруднения. Директорът на Центъра д-р Йорданка..
Традиционният летен градски лагер , който Общински детски комплекс организира за 13 –та поредна година, ще стартира на 4-ти юни. Ваканционната програма ще продължи до 9 юли, като децата са разделени в две смени. Първата – от 4-ти до 19-ти юни включва деца, които посещават редовните форми на ОДК-а. Втората смяна ще бъде в дните..
С тържествена литургия и благословена трапеза родопското село Момчиловци ще отбележи храмовия си празник на 21 май. Събитието, посветено на светите равноапостоли Константин и Елена – покровители на местната църква, събира ежегодно жители и гости, за да почетат традициите, вярата и родовата памет. Храмът в селото е изграден през 1836 година и е..
Митническите служители на пункт Капитан Андреево задържаха 13 435 артикула, заподозрени в нарушение на права върху интелектуалната собственост. Стоките са открити при две отделни проверки на камиони, влизащи в страната от Турция и пътуващи за Украйна. В първия случай са иззети над 10 хиляди текстилни изделия, спортни обувки и чанти с обозначения на..
За упражнено домашно насилие 67-годишен е задържан в Районното управление в Кърджали, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР. Случаят е от 18 май. Тогава около 19,30 часа в семейно жилище възникнал конфликт, при който мъжът нанесъл удари на съпругата си. На пострадалата са разяснени правата по Закона за защита от домашно насилие. По случая е..
Доброволци от Българския младежки Червен кръст -Кърджали отбелязаха Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН като организираха вечерно бдение със свещи в парк "Арпезос-Север". Акцията на младите хора е съвместна с Регионалната здравна инспекция в Кърджали. В националната кампания се включиха доброволци на клубовете на БМЧК –..
Днес в парк Кенана в Хасково се проведе 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Събитието събра над 90 самодейни и професионални изпълнители от цялата страна, които представиха песни, танци и народни обичаи. Кметът на Хасково Станислав Дечев откри фестивала с думите, че народното творчество ни обединява..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478