Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 23 гласа "за" и 15 "против" общинските съветници в Кърджали приеха план за финансово оздравяване до 2022 година

Общинските съветници на Кърджали приеха с 23 гласа "за" план за финансово оздравяване на община Кърджали до 2022 година и отчета на план за минал период. 15 гласуваха против, трима се въздържаха.
Фокусът на програмата за финансово оздравяване до 2020 година на община Кърджали е паднал върху събираемостта на
на Данъка върху недвижимите имоти и Данъка върху превозните средства, става ясно от документа. Към края на 2019 година, община Кърджали е постигнала осреднена събираемост 77,3%, бе отбелязано в докладната.
Налага се тенденцията за формиране на дефицит в общинския бюджет в резултат на въведеното извънредно положение от COVID-19.
В докладната се обсъжда, че както гражданите, така и местният бизнес очакват да не бъдат ограничавани или лишавани от предоставяните досега публични услуги и затова обемът и качеството на тези услуги в кризисната и следкризисната ситуация трябва да се запази. С оглед на това се предлага продължение на едногодишният оздравителен план 2019-2020 г. в двугодишен до 2022-а година.
Предложението е разгледано във всички 10 комисии на Общинския съвет.
Руслан Терзиев изрази позицията на групата съветници от ГЕРБ. Най-обективно говорят фактите, че се налага да правим нов план, каза той. При предишния си мандат кметът Хасан Азис е обяснил, че общината ще реши финансовите си проблеми. И допълни, че община Кърджали не само не е излязла от финансовото блато, ами е затънала още повече. Руслан Терзиев от ГЕРБ:


Руслан Терзиев от ГЕРБ за позицията на групата съветници.
Георги Кючуков обясни, че дискусията по точката за финансовото оздравяване на общината и стария план по нищо не се различават от тази за финансовия отчет. Той изрази позицията на БСП като "въздържали се". Кючуков подчерта, че е стряскаща сумата, която се формира от несъбрани средства от входни такси от Перперикон и подчерта, че няма контрол върху тази дейност. Георги Кючуков от БСП:
 

Георги Кючуков допълни, че позицията на БСП като въздържали се е заради нежеланието им дискусията да се води по този начин.
Гроздан Колев от ГЕРБ каза, че в оздравителния план няма механизми, които да дават приход на общината за бъдеще. Гроздан Колев:


Гроздан Колев от ГЕРБ.
Съветникът Радослав Милев от Реформаторския блок заяви, че на всички е ясно, че и двата документа - план за финансово оздравяваване и отчет за плана са проформа. Общината е загърбила поети ангажименти. Радослав Милев:
 

Радослав Милев от Реформаторския блок на сесията днес.
Прочитът на съветника от ДПС Елван Гюркаш е, че новият план за финансово оздравяване е да се оптимизират наличнитe ресурси, както и да се упражни адекватен контрол върху изразходването на общински средства. Според нея е непрофесионално да се говори, че тези два документа са изпълнени проформа. Елван Гюркаш:
 

Съветникът от ДПС Елван Гюркаш.
А така отговори кметът на община Кърджали Хасан Азис на изказванията за плана за финансово оздравяване до 2022 година и отчета за план за по-стар период.
 

кметът на община Кърджали Хасан Азис за отчета за финансово оздравяване и новия план за оздравяване на общината.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Вградиха част от Евангелието и кръст от Йерусалим в основите на новата църква в Кирково (видео)

След повече от тридесет години, християните в Кирково дочакаха да започне изграждането на православен храм. Основният камък бе благословен и положен от Белоградчишкия епископ и викарий на Пловдивската митрополия Поликарп. В основите на храма, който ще носи името Свети Седмочисленици, беше вграден кръст от Йерусалим и откъс от Евангелието...

публикувано на 09.08.25 в 16:48
снимката е илюстративна

Опасно се разгоря пожарът по АМ "Тракия" край Пазарджик

За опасен обрат в ситуацията с пожара край 86 км. на АМ "Тракия" съобщиха от полицията в Пазарджик.  Там огънят отново се е разгорял с нова сила, като в едната част опасно е доближил мантинелата.  Движението в посока Бургас отново е ограничено само в изпреварващата лента, уточни говорителят на полицията Мирослав Стоянов.  Противопожарните екипи са..

публикувано на 09.08.25 в 16:34

В Гърция продължава битката с огнената стихия

Продължава борбата с огнената стихия на различни места в Гърция. Частично е овладян пожарът в област Атика до град Кератея. И през нощта се наложи спешна евакуация на жители и туристи от три села. Основните пожарни огнища са загасени, но има риск силният вятър да разпали отново огъня, предупреждават огнеборците. Полицията спаси от горящи къщи над 400..

публикувано на 09.08.25 в 12:34
снимката е илюстративна

Община Хасково апелира всички да бъдат отговорни, заради риска от възникване на пожари

Пожарът в землищата на селата Елена и Момино е локализиран. Днес на терен продължават да дежурят два противопожарни екипа от РСПБЗН Хасково и два екипа от „Общинско лесничейство“ Хасково. Частичното бедствено положение за Момино и Елена не е отменено. Изключително високите температури, засушаването и силният вятър са предпоставка за разпалване на..

публикувано на 09.08.25 в 12:31

Недекларирани валута и злато за близо 330 000 лева откриха на Капитан Андреево

Нов опит за пренасяне на недекларирани 81 170 евро и 997,50 грама злато на обща стойност 325 476 лева (166 413,24 евро) предотвратиха митническите служители при проверка на автобус, излизащ от страната.  На 06.08.2025 г. на Митнически пункт Капитан Андреево пристига автобус с турска регистрация с водач - турски гражданин. В автобуса от Германия през..

публикувано на 09.08.25 в 14:25

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след залез слънце. Груповият и индивидуален лов на дребен дивеч се провежда в събота и неделя, а ловът на гургулица..

публикувано на 09.08.25 в 10:53

Темповете на поскъпване на жилищата в България - най-ускорени в ЕС

Темповете на поскъпване на жилищата в България са най-ускорени в Европейския съюз, показва анализ на Института за пазарна икономика. Страната ни е сред водещите пет в Европейския съюз по ръст на продажбите на жилища през юни. Пазарът се подхранва от исторически рекордно ниски стойности на лихвите по жилищните кредити от около два процента и половина, а..

публикувано на 09.08.25 в 10:21