Гайдарски състав „Момчиловци“ е създаден през 2001 година. Дотогава две -три деца от селото са пътували до Смолян, за да се учат да свирят на гайда. Пътуването до областния град ангажира и родителите, за да ги карат на уроци. Атанас Тодоров, който е част от състава на „100 каба гайди“, се заема с организирането и създаването на гайдарска школа към НЧ „Светлина – 1925“ с. Момчиловци. След проведени срещи и разговори със Златка Кисьова, тогавашният секретар в читалището, се взима решение да се създаде школа и гайдарски състав към читалището. Поканени са деца от местното училище да се включат в школата. Над 25 деца се събират при основаването на състава. Днес, на прага на юбилея си, групата наброява 24 гайдари, като си имат едно момиче да краси състава.
В гайдарския състав свирят наследствени гайдари и фолклорни творци, като внуците на прочутия родопски гайдар Лазар Каневски и синът на певеца Димитър Керемедчиев - Лазар Керемедчиев.
Най-възрастният гайдар в групата е 70-годишният Огнян Кълапишев, който е от София, но летните месеци прекарва в Момчиловци, а най-малкият е 8-годишния Найден Татарлиев.
Гайдарски състав „Момчиловци“ има много изяви из страната и на различни фестивали и събори в региона. Не минава празник в селото без тяхно участие. Представяли са българския фолклор и зад граница, като първото излизане извън пределите на родината е било в Истанбул, Турция през 2004 година.
Ръководителят на гайдарския състав Атанас Тодоров си спомня за това първо излизане на състава извън страната.
„Беше съвместно участие на гайдарски състав „Момчиловци“ с танцов клуб „Хоро“ на Росанка Бодурова от Смолян. Аз водех 11 деца гайдари. Тогава казаха, че се научих да броя до 11, защото ги броях по 40-50 пъти на ден, за да не изгубим някой. За първи път изведох деца в чужбина, тогава. За мен също беше предизвикателство“, разказва Атанас Тодоров.
За тези 19 години от съществуването на гайдарската група, Тодоров напуска състава за 6-7 години, но днес отново е на чело на състава. В читалището на Момчиловци са първите му стъпки в обучаването на деца гайдарчета. „Работата с тях е удоволствие“, споделя още бати Наско, както го наричат учениците му и техните близки.
Атанас Тодоров е внук на друг именит родопски гайдар – Георги Мусорлиев. Първите стъпки в гайдарското изкуство Атанас получава от дядо си. Деветгодишен постъпва в Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Орфей“. Там като учители по гайда го поемат Костадин Илчев и Тодор Тодоров. Атанас Тодоров казва за себе си, че е имал щастливо детство, защото е обиколил много страни, благодарение на гайдата.
Днес Атанас Тодоров се среща с децата два пъти седмично, за да репетират в читалището. В тези месеци на пандемия репетициите бяха прекратени, но поради огромното желание на учениците, се подновиха през юли.
Може да чуете цялото интервю с Атанас Тодоров и гайдарски сюити в прикачения звуков файл.
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..
На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478