Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на Съединението в Аврен откриха паметник на Капитан Петко войвода

8
Паметник на Капитан Петко войвода в с. Аврен
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

В село Аврен, само на около 68 километра от родното село на Капитан Петко войвода, се откри негова паметна плоча. Тя е дарение от академик Наско Гелимачев, който е направил музей и паметник на войводата в родното му село Доган Хисар в Гърция, заедно с близо 200 дарители. 
„По мое желание и инициативния комитет от село Аврен издигнахме паметник на Капитан Петко войвода. Не голям по-размери, но голям по значимост. Тъй като, той е цар на Родопите и Беломорието. Около 20 години е бил защитник на това население, независимо от неговия верски и етнически произход. Тук има представители от различни краища на България. С откриването на паметника в село Аврен поставям началото. Защото съм решил да отрия още паметници на Капитан Петко войвода в пограничните селища - в община  Златоград, в град Неделино. Дори,преди дни имах разговори с кметовете на двете общини. С съседното село Черничево, което е на 6-8 км от Аврен, скоро и там ще има барелеф-паметник на Капитан Петко войвода“, разказва Наско Гелимачев. 
Акад. Наско Гелимачев открива паметника на Капитан Петко войвода
Той допълни още, че не е срещнал подкрепа в осъществяването на тази идея от страна на съюза на Тракийските дружества в България, кметове и други държавни лица. Затова и на откриването не присъстваха държавни фигури. 
Димитър Антонов, дългогодишен кмет на Аврен
Паметната плоча на Капитан Петко войвода в Аврен е дело на скулптора Велин Дечков от Казанлък, който е изваял и бюст-паметника на войводата в родното му село Доган Хисар. Паметникът в Аврен е висок около метър и половина вграден в бял камък с лика на войводата,изписани годината на раждане и годината на неговата смърт. Той се намира в местността  "Бункера", над  Аврен. Това е облагородено, парково пространство на 500 метра над селото, дело на  Димитър Антонов, дългогодишен кмет на Аврен. 
„Избрахме да поставим паметника тук, защото това е стратегическо, историческо място. През 1951 година военните от гранични войски построяват този бункер и са го използвали, като команден пункт за организация и охрана на държавната граница. След като вече няма гранични войски и застави, реших да запазя това място, като го облагородихме и го превърнахме в  зона за отдих. Така си остана и името на местността „Бункера“. Вече много туристи идват тук“, разказва Димитър Антонов, който 20 години е бил кмет на Аврен. 
Поглед към Аврен и границата от мест. Бункера
От местността „Бункера“ се открива прекрасна панорамна гледка. Тук има направена музейна сбирка на предмети от бита на авренци и народни носии. В пространството са разположени бойни оръдия с които военните са пазили държавната граница. А от днес, паметникът на Капитан Петко войвода ще посреща всеки посетител дошъл в местността „Бункера“, защото се намира до самия вход на парка.     

Преди да бъде открит паметника на войводата, академик Наско Гелимачев припомни моменти от живота и делото на войводата. На събитието присъстваха около 40 души. Хора от Аврен и съседните села, потомци на тракийци от Кърджали, Хасково и Стара Загора. 
Чуйте още в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55
Египетски лешояд

Как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..

публикувано на 30.01.25 в 13:10