Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Учиков - майсторът на гайди

5
Илия Учиков, гайдар и майстор на гайди

Наричат каба гайдата космическият музикален инструмент, защото българската песен „Излел е Дельо хайдутин“,  полетяла в космоса е под съпровода на родопската гайда. Не минава празник в Родопите без този старинен инструмент. Нейната мелодия те кара да настръхнеш, дори и сълзи да пролееш. 
Планината е пълна с гайдари. Но замисляли сте се, как се майстори този инструмент? 

В Родопите има доста майстори, гайдарджии. Един от тях е Илия Учиков от Чепеларе. От осем години има своята работилница, но от доста повече време изработва гайди. Той казва, че доста дефицитни са станали за намиране материалите от които се изработва гайдата, а това са кози кожи, рога от говедо и дървесни видове, като дива круша, слива, дива череша, акация, чемшир, дрян, орех. 
„Това е хубавото, че обикалям и имам връзка с козари, овчари от където си намирам материал. Трудно, но все още си намирам. Рогата са най-дефицитни, но за сега имам и от тях. Днес вече трудно може да намериш рога от вол, защото волове вече няма. Никой не гледа волове. 
Някой смятат, че като ми донесат кожата и гайдата е готов.  Да, ама не! Свири дървенията по гайдата. Гайдуницата е душата на гайдата“, разказва майсторът на гайди Илия Учиков.

В малката му работилницата е творчески хаос, както казва майстора, но си намира всичко необходимо, за да сглоби една гайда, която не става бързо, споделя Илия Учиков. 
Често му дават поръчки по телефона, за да изработи гайда, но той казва, че гайдата се прави като дреха. 
„Трябва да видя човека, който ще свири на нея, за да знам колко голяма да я направя. Дали е за дете или за възрастен. След това да му се нагласи“, казва Учиков. 
Гайдари често идват в работилницата, дори за профилактика на инструмента. Майсторът от Чепеларе е изработвал гайди дори за чужденци. Казва, че негови гайди няма само на двата полюса. На всеки континент има негови гайди. Не казва бройката им, но си ги записва в специален тефтер. Този музикален инструмент го е водил три пъти до Божи гроб и на много други места в света. 

Илия Учиков освен че изработва гайди, той е и учител по гайда от 22 години. Обучава малки гайдарчета в местното читалище „Родопска искра – 1880“. Много се надява някой ден някой от учениците му да го наследи в занаята. 
„Децата идват тук в работилницата. Интересно им е, питат, разпитват, но дали е детско любопитство или някой от тях ще стане мой наследник в изработването на гайди, това само времето ще покаже. Но ще се радвам много, защото трябва да продължим традицията“, разказва майсторът гайдар. 
Малката му работилничка, често е посещавана и от любопитни туристи, посетили Чепеларе.  Така, че ако посетите и вие това родопско градче, наред с музея на ските отбийте се в читалището, за да разгледате битовия кът и попитайте за работилницата на гайдаря Илия Учиков. 
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.02.25 в 18:13

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30