Народният певец Лазар Налбантов е роден в Бургас. Там започват и първите му изяви в сферата на фолклора. През миналата година изпълнителят на странджански песни прави първия си самостоятелен концерт в Бургас озаглавен „Моята Тракия на две морета“. Поводът е 20-годишната кариера на талантливия народен певец.
Семейната среда е оказала влияние Лазар Налбантов да тръгне по пътя на фолклора. Баба му Елка по майчина линия е била певица, която обаче не е имала шанса да стигне до голямата сцена, въпреки, че е получавала покани от държавния ансамбъл. Затова след години, тя вижда своята несбъдната мечта във внука си. Започва да го учи на странджански народни песни, записва го в детска фолклорна формация „Тракийче“ в Бургас. Така първите учители на Лазар Налбантов, които оставили трайна диря в творчеството са баба му Елка и ръководителката Нина Матева във фолклорната формация.
Първата голяма изява на Лазар Налбантов пред бургаската общественост е на празника на града – 6 декември, Никулден.
Младият певец се учи от имените странджански певци като Георги Павлов, Иван Полинчев, Янка Рупкина, Калинка Згурова и Магда Пушкарова.
„Първата странджанска певица Магда Пушакрова от която всеки млад странджански изпълнител трябва да се учи, да се запознае с нейното творчество“, казва Лазар Налбантов.
Странджанският певец изпълнява главно странджанските народни песни, избягва от авторските фолклорни песни.
„Народните песни носят освен послание, някакво събитие, някаква случка. Не просто да седна и да си измисля някакъв текст и да го възпея. Това са тема на друг стил музика, макар, че и във фолклорна го има,“ разказва странджанския певец и продължава.
„Странджанската песен е моето ежедневие, животът ми. Не минава ден да не си запявам песен, да не се вълнувам от песента. Странджанската песен е съпътстваща моя живот,“ разказва бургазлията Лазар Налбантов.
Певецът се възхищава и на много родопски изпълнители като Радка Кушлева и Георги Чилингиров.
„Последно време ме вълнуват по-непознатите стари певици като Файка Сиракулова от Златоград. Това е един прекрасен глас. Аз успях няколко нейни записи да открия. Прекрасен глас. Била е в редиците на държавния ансамбъл, са съжаление вече не е между живите. Опитвам се да заучавам нейни песни, защото много ми допадат. Така, че Родопите е една прекрасна фолклорна област и може би се възприема от всички българи. Но съм на мнение, че веки певец трябва да изпълнява песни от региона си. Така ще си запазим този цвят във фолклора и характерно пеене, а няма да се размиват стиловете“, разказва Лазар Налбантов.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478