Многобройни са църквите в родопските села останали без свещеник, като паметници. Днес, малцината останали християни в селото полагат грижа за храма. Такава е и църквата "Свети Пророк Илия" в село Давидково. Тя е построена през далечната 1923 година. В миналото тя е обслужвала освен давидковцжи и християните от Загражден, но днес в Загражден си имат изграден параклис. Църквата в Давидково е разположена на възвишение в селото. По време на комунизма храма е бил склад за брашно. Днес вратите на църквата се отварят само по време на погребения и празници. За християнския храм се грижи 79-годишния Петър Киряков.
„Спомням си, по време на сватби, макар и погребения църквата се пълнеше до балкона с хора. Днес максимум трима души могат да дойдат, другите са на легло“, разказва бай Петър Киряков.
В предверието на църквата са поставени портретите на най-дълго служилия свещеник и семеен портрет на едни от големите дарители на храма.
Църквата "Свети Пророк Илия" има красив иконостас, построен през 1935 година.
„Макар, че покрива пропускаше дъжда иконостаса оцеля. Правен е на място, тук от майстор Стефан. Всичко в църквата беше с ламперия. Пода беше дървен, но се появи дървесна гъба и прояде всичко. Наложи се да махнем всичко. Със средства, които аз съм сдобил от моите ученици и дарители, направихме пода с плочки“, разказва още Петър Киряково.
Когато на малцината давидковци им се наложи нуждата от свещеник, освен този от Мочиловци, те често прибягват до услугите на свещеник родом от село Манастир, но служещ на Света гора. Поради малкото останали християни в селото - все възрастни хора им е трудно да организират празника на църквата, казва бай Петър.
В регистъра за венчаванията в църквата "Свети Пророк Илия" е записано, че точно преди 69 години на 11 ноември е проведена последната венчавка. В храма се пазят и регистрите за ражданията и кръщенета. Първото регистрирано кръщене в Давидково е преди 106 години.
Бай Петър Киряков се грижи за църквата безвъзмездно, за да личи, че все още има живот в храма. Камбаната на църквата бие рядко и то главно по тъжен повод.
79-годишният Петър Киряков, пенсиониран учител по професия, може би е последният пазител на църквата. Иде ли си бай Петър и църковната камбана в селото ще замлъкне.
Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478