Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоумофисът - свобода или затвор?

Снимка: Ройтерс

Спрямо 2019 година се наблюдава огромно увеличение на работещите от вкъщи. Ако през 2019 г. на ниво ЕС, те са били 5%, а за България едва 0,5%, в момента на европейско ниво работещите дистанционно достигат 37 %, а в България почти 30%. Причината, разбира се е пандемията от Covid-19, по време на която все повече хора преминават в дистанционна работа. Тази форма е сравнително нова и с нея настъпват неясноти, както за работниците, така и за работодателите.  Комисията по заетост в ЕП гласува предложение за право на работещите да се откъсват електронно от работата си по време на почивни дни и извън работното време, обясни за Радио Кърджали евродепутатът Атидже Алиева-Вели. В ефира на Радио Кърджали разговаряхме с Радка Джанекова, която от 15 години работи в банковата сфера и от 5 месеца работи дистанционно от вкъщи. Какви са предимствата и недостатъците на дистанционната работа и успява ли да сложи граница между работно време и време за почивка.

За предимствата на работата от вкъщи:

"Единственото предимство, което мога да изтъкна е това, че има по-голяма концентрация, когато трябва да се свърши нещо и за мен работата е по-ефективна.

В друг аспект не мога да говоря за предимство, защото аз преди  да започна да работя от вкъщи съм си мислила, че всъщност хоумофисът е нещо много приятно в което имаш свободно време с което разполагаш, но то всъщност изобщо не е така, дори напротив – вършиш много повече работа и в същото време не ти остава някаква свободна част от деня в която да помислиш за нещо друго. Освен това аз съм привърженик на социалния контакт очи в очи и това ми липсва".

Една трета от служителите - всеки ден се налага да работят и в часовете за почивка. Въпреки че помогна на много хора да запазят работните си места, хоумофисът доведе и до ситуация да сме „винаги на линия”. А това би провокирало стрес, тревожност и депресия сред служителите, коментират специалисти. Успява ли да постави граница между работното време и времето за почивка, Радка Джанекова коментира:

"За рязка граница не мога да кажа, че успявам. Аз съм привърженик на спазването на работното време, поради простата причина , че човек дори и да не е семеен, той има някаква среда от приятели с които въпреки ограниченията общува по някакъв начин. Когато съм в офиса на работа, ние сме от 8.30 до 17.00 ч. В 17.00 ч. вече съм готова да си тръгна от работа. Докато когато работя от вкъщи има едно открадване на свободното време в полза на работата, защото никога не приключвам в 17.00 ч. Винаги приключвам към 17.30 – 18.00 ч., което на мен това ми се отразява върху времето, в което мога да обърна внимание на съпруга си и детето ни. И човек е като че ли по-напрегнат след като му приключи работното време, след като е работил от вкъщи".

За възможността да работите, когато детето е покрай вас:

"Не, не успявам. Аз съм на принципа, че на децата в подрастваща възраст трябва да им се обръща внимание. И когато аз трябва да работя, трябва да съм концентрирана. И когато детето, например зададе няколко въпроса и ти трябва да му отговориш адекватно, а не просто да му кажеш „В момента не мога да ти отговоря“, защото то няма да те разбере. Детето сякаш остава разочаровано, мисли си, че майка му не му обръща внимание, затова предпочитам тя да е жива и здрава и да си посещава детската градина, а аз да ходя на работа"

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00