Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школа "ИСТОРИКА" почетоха паметта на загиналите в Априлското въстание

| обновено на 20.04.21 в 17:09



Учениците от школа „ИСТОРИКА“ към СУ „П.Р.Славейков“ днес отбелязаха 145 години от избухването на Априлското въстание. С поднасяне на цветя пред Паметника на Васил Левски в центъра на Кърджали, възпитаниците на „Славейков“ заедно с техния ръководител бяха единствените в областния град, които почетоха паметта на загиналите за свободата на страната ни. 

"Ако не пречупим историята през това на всяка значима дата за страната ни, младите да почитат хората, които въпреки всичко са знаели, че отиват на сигурна смърт в името на свободата на България, то какво остава – една фактология, едни сухи данни и статистика, която не остава в съзнанието", казва историкът и ръководител на школата "ИСТОРИКА" Димитър Димов.

Исторически факти: 

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени. 

Историческо значение

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

75 акта и 364 фиша съставиха полицаи при спецоперация в областта

 1795 моторни превозни средства са проверени в специализирана операция на територията на областта с цел подобряване на обстановката по безопасност на движение и ограничаване на предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия. За констатираните нарушения на ЗДвП са съставени 75 акта и 364 фиша. От днес на територията на областта започва акция..

обновено на 07.04.25 в 16:09

През почивните дни в областта са станали четири пътни инцидента

Четири са пътните произшествия в областта,  един е пострадал. Около 5,30 часа на 5 април в Кърджали 20-годишен с „БМВ“ блъснал друг автомобил „“БМВ“. 19-годишен е с фрактура на ръката. Дежурна оперативна група от РУ-Кърджали е извършила оглед. Образувано е досъдебно производство. Екип на РСПБЗН-Кърджали обезопасил автомобилите и почистил мястото на..

публикувано на 07.04.25 в 15:25

Възстановяват електрозахранването в община Крумовград

Около 10 са вече селата и махалите в община Крумовград, които са без електрозахранване заради обилния снеговалеж. Тази сутрин броят им беше 20, като екипи на електроразпределитеното дружество работят на терен за остраняване на щетите. В община Момчилград без ток бе част от село Седефче, но към 12 часа по обед аварията бе отстранена и бе възстановено..

публикувано на 07.04.25 в 15:00

Делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор се спря от ВАС

Върховният административен съд (ВАС) спря делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор и внесе в Конституционния съд въпроси за несъответствие на разпоредбите от Закона за съдебната власт, по силата на които беше прекратена тя и основния закон. Според административните съдии, които бяха сезирани от единствения кандидат за обвинител..

публикувано на 07.04.25 в 15:05
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание на тема пътна безопасност

Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Съвещанието ще се състои във вторник, 8 април, в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната безопасност в..

публикувано на 07.04.25 в 14:45
Снимката е илюстративна

Мъж загина в пожар в Кърджали

Разследване след пожар в апартамент в Кърджали, при който загинал мъж, е започнато в полицейското управление.  Сигнал за произшествието е подаден на 5 април в 7,15 часа. Екип на пожарната в Кърджали потушил огъня, след което в една от стаите бил намерен мъртъв 55-годишен мъж.  Дежурна оперативна група от РУ-Кърджали извършила оглед. Образувано е..

публикувано на 07.04.25 в 14:28
снимката е илюстративна

Подаването на ток в Смолянско е възстановено

Възстановено е електрозахранването във всички селища на Смолянска област, информира зам.-областният управител Адриан Петров. Обстановката вследствие на априлския сняг постепенно се нормализира.  Пътищата са проходими при зимни условия, а преди обяд отпаднаха ограниченията за движение на товарните автомобили с ремаркета и полуремаркета.

публикувано на 07.04.25 в 14:18