Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотекарите честват професионалния си празник

Елисавета Кехайова, директор на регионална библиотека "Н.Й. Вапцаров" - Кърджали
Снимка: Личен архив

На 11 май църквата отбелязва денят на светите братя Кирил и Методий. Светското отбелязване на техния ден е преместено на 24 май и става Ден на славянската писменост и култура. От 2006 година 11 май е професионален празник на библиотекаря, определен за честване с Решение 344 на Министерски съвет. Своя двоен празник отбелязват и в Националната библиотека ‚Св. Св. Кирил и Методи“ в София. С различни прояви библиотеките в страната посрещат професионалния си празник.

Регионалната библиотека в Кърджали „Никола Йонков Вапцаров“ отбелязва празника с отворени врати. В този ден всеки желаещ може да си открие едногодишна абонаментна карта в библиотеката.

Ако в една библиотека няма библиотекари, които да се грижат за книгите и за обслужването на читателите те е просто един склад за книги. В регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“ в Кърджали работя 27 библиотекари.

„Без човешкия ресурси и човешкото отношение тук в библиотеката няма как да се получат нещата“, казва директорът Елисавета Кехайова.

„Благодарение на колегите, книгите се съхраняват и обгрижват, за да стигнат до нашите читатели. Ние се гордеем с един богат библиотечен фона, съпоставяйки се други регионални библиотеки. Той вече наброява 300 000 хиляди книжни единици. Нашият стремеж и призиви са повече към младите хода, с различни инициативи да пробудим интереса към книгата и да ги накараме да четат повече“, разказва още Кехайова.

Чрез различни инициативи регионалната библиотека се опитва да достига до повече млади хора. Последната такава е „Госпожа Библиотека“.  

„Нашите библиотекари с голяма кошница с детски книги стигнаха до малките деца в СУ „Петко Р. Славейков“. През следващата учебна година ще разширим инициативата и в други училища. Мисията ни е чрез тези инициативи да достигнем до повече млади хора“, казва директорът на библиотеката.


В регионалната библиотека "Никола Йонков Вапцаров" в Кърджали най-дългогодишния библиотекар е Сийка Маргаритова. Тя е започнала работа в библиотеката преди 41 години. Кариерата в тази професия Сийка започва след като завършва Библиотекарски институт и е разпределена в Регионалната библиотека през 1980 година.

„Моята мечта беше да бъда приета в Софийски университет с психология, но след като не се получи, прехвърлих документите си в Библиотекарския институт и бях приета в профил книгоразпространение, което е по-тесния профил на института. След това се прехвърлих в Библиотекознание, което дава по-широк спектър на работата и никога до сега не съм съжалила, че съм избрала тази професия“, разказва Сийка Маргаритова.

Тя започва работа в кърджалийската библиотека в годините, когато е нямало ксерокси, принтери и толкова помощна техника. Всичко се е вършило на ръка и човешкия ресурс е бил много повече.

"Читателите бяха други, повече ученици посещаваха библиотеката. Защото тогава нямаше тази техника с която разполагаме днес и всичко се четеше на място или се преписва на място. Почти залата беше пълна, не достигаха и места. Днес благодарение на техниката може он-лайн може да си комуникираш с читателите и да си търсят материали. По-лесно става достъпа до литературното богатство, разликата е огромна“, разказва библиотекарката Сийка Маргаритова. 

Чуйте повече в приакчените файлове. 


Сийка Маргаритова, най-дългогодишния библиотекар


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лебечни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45