Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 гробници и над 100 монети са новите открития на "Перперикон 2021"

3
Археологическо лято "Перперикон 2021"
Снимка: Радио Кърджали


Археологическото лято "Перперикон 2021" продължава с пълна сила. В момента, екипът на проф. Николй Овчаров обработва сектрор на Изток от откриата преди две години епископска резиденция. 
60 души до края на септември работят по специалната програма за археологични разкопки на предишното правителство с която се финансират 6 обекта в страната. Два от тях са в Кърджалийско, а именно Вишеград, което вече приключи и Перперикон. До момента са разкрити западно от най-голямата раннохристиянска църква, открита в Родопите, въобще, преди пет години, трикорабната базилика, за която разбрахме, че тя е на един голям площад, построена през V-VI век. Проф. Овчаров припомни за откритата голяма южна тераса, близо до откритата от него епископска резиденция: 

"Миналата година открихме 3 сгради от този комплекс- една голяма жилищна на няколко етажа, друга по-малка, която е с неизвестно предназначение и ротондата, която смятам, че е била гробница на някои от най-изявените епископи на Епископия за която предполагаме, че е носила името Родопи през VI-VII век и e обхващала цялата планина. Сега работим на Изток от този сектор. И са излезли 5 гробници. Имахме в началото две отворени гробници, разграбени още в древността, на които се вижда структурата - изсечени в скалите, отгоре с покривни плочи. А сега в момента излязоха три неразграбени гробници, които предстои да бъдат отворени, може би утре на по-хладно. Гробниците са от V-VI век. Все пак, това не е такъв редовен некропол, какъвто има от по-късно време със стотици гробове, тука са може би 5-7. Все още не знам още колко ще бъдат, но в тях са погребани очевидно изявени хора, най-вероятно духовници". 

Археологическо лято

Докато обработва сектора в който се намират петте гробници, екипът на проф. Овчаров се е натъкнал на изключително много находки. Сред тях са и над 100 монети, но една е с изключителн историческо значение:
"Ние имаме други монети от Реметалк, но тази е много рядка. На нея той изобразен със съпругата си Питодорис и със сина си Котис. Защо обаче е толкова важна. Защото фиксира един много важен момент, а именно последните години на тракийските царства". 
Той обясни, че именно при Реметалк I се случва много важно събитие, описано от римските автори - пазеният от народа на бесите храм на Дионис е даден на одрисите, след като с римска помощ тракийският цар навлиза в Родопите и побеждава вожда на бесите Вологез. "Ето тази монета фиксира този момент, както и другите монети.", каза още проф. Овчаров. На монетата са изобразени Реметалк I със съпругата му Питодорис и сина му Котис. 
Проф. Николай Овчаров
Разкопките на Перперикон ще продължат до края на септември, припомни проф. Овчаров, който каза още какво предстои да се случи: 

"Вървят проектите за Перперикон. Големият проект за близо 8 милиона лева преди няколко дни уточнихме подробностите. Само ще припомня, че по него ние трябва да завършим тотално реставрацията на сградите в акропола на Перперикон и базиликата ще бъде вдигната на места до 1,50-2 м. с оригиналните камъни, ще бъдат вдигнати и колоните, и въобще вече ще има един такъв вид в който хората ще видят, че е една прекрасна църква.  Завършва се работата и по посетителския център. Той ще е готов в края на годината.  А в средата на август чакаме да излезе от печат този огромен труд „Перперикон“ Том 1-ви – „Акрополът на Перперикон“. Това е 15 16-годишна работа на акропола, грандиозна книга, която показва целият блясък на античния и средновековен град Перперикон". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00