Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диви прасета унищожават реколтата от картофи, царевица и тикви в Тихомир и околните села

Жителите на кирковските села Тихомир, Кран, Малкоч и Кукуряк се оплакват от набези на диви прасета, които унищожават реколтата от картофи, царевица и тикви. Хората от тези села са подавали сигнал до кметовете, а те съответно до общинския кмет, но без резултат. Кметът на село Кран Мустафа Юсейн казва, че са виждали стада от над 20 диви прасета.

Хората се опитват по всякакъв начин да се правят с набезите на дивите прасета, но нищо не помага.

„Изразходил съм седем-осем кутии пиратки, за да си опазя реколтата от царевица. По нощите се чуват гърмежи от всякъде, от всяха махала, все едно е Нова година, разказва кмета на село Кран.

Преди години жителите на тези села имаха проблем с гръцките краси и биволи, които влизаха в градините им.

„Гръцките краси пак са тук. Край Тихомир има стадо от около 50 крави, но те не влизат вече в градините. От години имахме проблем и с гръцките биволи тук в Кран, но тази година ги няма и си мислехме, че сме се отървали, но сега тези диви прасета дойдоха“, разказва още селския кмет.

Жителите от Тихомир и съседните села си обясняват високата популация на с това, че ловните дружинки са ги подхранвали и са се грижили за развъждането на дивата свиня в региона. 

Чуйте още в прикачения звуков файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..

публикувано на 04.05.25 в 18:25
Изглед от главния град на Финистер - Кемпер

Франция, мон амур! Еп.51

В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..

публикувано на 02.05.25 в 22:11

Франция, мон амур! Еп.50

Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..

публикувано на 02.05.25 в 19:36

Хиляди се готвят да посрещнат Хъдърлез на Дамбалъ. Община Момчилград с готовност за празника

В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Траханата е най-старият пробиотик в Източните Родопи

През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..

публикувано на 30.04.25 в 12:38