Все още в България няма регистриран случай на Омикрон. Процесът по установяването му изисква време, докато лабораториите изпратят пробите и те се обработят. В момента в страната тече мащабно секвениране, чиито резултати се очакват до седмица.
Припомняме, че според указанията на Европейския център за контрол на болестите 5-10% от положителните проби трябва да бъдат секвенирани. У нас се секвенират 10% или това са няколкостотин проби на седмица. Освен това вече е въведен и теста откриващ промените в S-гена.
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова заяви в ефира на радио Кърджали, че все още не може да се каже за какъв период Омикрон може да се превърне в доминиращ в България.
Към този момент за Омикрон знаем, че има един голям букет мутации. Голяма част от тях са нови за коронавируса, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания. Данните към момента са, че протича по-леко, допълни д-р Бацелова
Произходът на Омикрон остава неясен. Никой не знае откъде наистина произлиза този вариант. Вероятно е възникнал чрез мутация в организма на имунокомпрометирани хора, при които, заради липсата на защитна реакция, вирусът се разпространява дълго и бурно.
Новата мутация предизвика безпокойство по целия свят, но според д-р Бацелова е рано да се каже какъв ще е нейният ефект върху пандемията. Основната тревога е, че заради многото мутации вариантът Омикрон може да се предава по-лесно и да се окаже резистентен срещу ваксините. Това обаче още не е потвърдено.
Същевременно от три до шест месеца ще са необходими на производителите на Ковид-ваксини да разработят ефективен препарат срещу новия вариант на коронавируса Омикрон. Прогнозата е на германската Постоянна комисия по ваксинациите.
Новият вариант на SARS-CoV-2 Омикрон се разпространява бързо из ЕС и Европа, но първоначалните данни дават основание да се смята, че той може да не е толкова смъртоносен като Делта, смята епидемиологът.
Засега е твърде рано да се правят някакви окончателни заключения. На този етап не изглежда, че има голяма степен на сериозност, но трябва да бъдем внимателни, преди да вземем каквито и да било решения, че Омикрон не причинява тежко заболяване, сравнимо с Делта. Засега сигналите са малко обнадеждаващи по отношение на протичането му, но отново трябва да изчакаме със заключенията, докато не натрупаме повече опит, предупреди д-р Христиана Бацелова
Ще има ли Омикрон клиничната картина на по-скоро една обикновена настинка, отколкото на едно много тежко заболяване, което води до хоспитализация и смърт? Каква е разликата между антителата след преболедуване и след ваксинация срещу COVID-19?
Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с д-р Христиана Бацелова в звуковия файл.
Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478