Български граничари бият, обират и разсъбличат афганистански имигранти, опитващи да влязат у нас. Това твърдят от организацията Хюман Райтс Уоч в специален доклад, засягащ случаи на нелегални, съгласно международното право, връщания на хора обратно през границата между ноември 2021 и април 2022.
От Хюман Райтс Уоч са събрали показания на 15 афганистанци за 17 отблъсквания обратно през турската и гръцката граница между ноември 2021 и април т.г., както и за два други случая миналото лято.
14 от пострадалите твърдят, че български полицаи са им нанесли побой, преди или след задържане, което е последвано от насилствено връщане обратно през границата. В 10 от случаите, граничарите са присвоили вещите на мигрантите, съблекли са дрехите им и са ги изоставили боси и само по бельо при зимни температури.
"Ритаха ни като футболни топки, успях да предпазя само главата си. Носеха тежки обувки със стоманени върхове. Обратно на границата ни биха пак и ни казаха: "Не се връщайте отново", гласи едно от свидетелствата на афганистански имигранти, записани от Хюман райтс уоч.
Друг разказ е този на 14-годишно момче, което става свидетел на тежък 20-минутен побой над мъжете в неговата мигрантска група. Впоследствие са нахапани от озлобено граничарско куче, разсъблечени са и са отблъснати обратно през границата с Гърция.
В нито един от случаите полицаите не са предоставили на мигрантите възможност за кандидатстване за убежище, каквото задължение същестува съгласно европейското законодателство.
Правозащитните припомнят и че според българската конституция трябва да се предоставя възможност за закрила на хора, които са преследвани в страните си.
"Докато българските институции приветстват бежанци от Украйна, давайки им достъп до информация за временна закрила и пребиваване в България, те брутално издевателстват над афганистанци и други търсещи убежище", казва Мишел Рандхауа от офиса на Хюман Райтс Уоч в Ню Йорк и призовава българските и европейски власти да вземат нужните мерки, за да спре насилието и принудителното връщане през границата на мигрантите.
От Хюман Райтс Уоч припомнят, че издевателства от страна на български граничари спрямо влизащи от Турция се наблюдават от 2014 година насам.
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478