Област Смолян постепенно се възстановява след вчерашната градушка. Общински комисии описват щетите. Областният управител Емил Хумчев каза за Радио Кърджали:
"Във всички населени места вчера се изсипа огромно количество дъжд, на доста места много голямо количество градушка, някъде с размери на яйце. Най-пострадали от вчера са общините Златоград, Неделино, Мадан. Има изпочупени керемиди, стъкла на автомобили, унищожена е селскостопанска реколта. В Доспат, част от пътя Доспат-Борино е пропаднал, но в последствие е обезопасен и преминаването се е регулирало от „Пътна Полиция“. Имало е един залят мост в община Доспат, в района на село Барутин. Там е имало доста голямо количество натрупани наноси и при всеки интензивен валеж, реката излиза върху моста. В момента се е оттекло и положението е спокойно".
От областната управа ще настояват за отпускане на средства от държавата за почистване на речните корита:
"Продължаваме да настояваме за отпускане на средства за почистване на речните корита, които в нашата област са проблем. Много от местата са затлачени, не са почиствани с години", каза Емил Хумчев.
Селскостопанската продукция е почти на 100 % унищожена. Запазила се е само тази, която е в парниците.
"Масова практика е да не се застраховат нито имущества, нито селскостопански насаждения, за съжаление. В момента комисии, назначени от кметовете извършват оглед на щетите", каза още Емил Хумчев и добави, че от областната управа очакват утре да получат подробно информация за тях.
"Нямаме информация за пострадали хора", посочи още областният управител.
Работна среща с представители на общините в Кърджалийско, ангажирани с ресор екология, се проведе днес по инициатива на областния управител Никола Чанев и директора на РИОСВ Хасково Тонка Атанасова. На фокус бе необходимостта от спешни мерки за предотвратяване и ограничаване на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Дискутирани бяха..
Всички училища в община Златоград вече разполагат с нови и модерно оборудвани STEM центрове. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и кметът на Златоград Мирослав Янчев символично отвориха днес вратите на новото STEAM пространство в Средно училище „Антим I“. С това общината успешно финализира мярката по Плана за..
1244 моторни превозни средства са проверени в специализирана операция на територията на областта за времето от 11 ноември до 17 ноември с цел контрол на водачите за спазване на скоростните режими, установяване на нарушения по Закона за движение по пътищата , създаващи предпоставки за произшествия и застрашаващи сигурността на гражданите. 1729 са..
В началото на ноември екип от експерти от РИОСВ – Хасково подпомогнат от учен от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН (ИБЕИ – БАН) осъществиха мониторинг на къщички поставени за сънливци в района на Хасковска и Кърджалийска област. При мониторинга повече от половината проверени къщички бяха със следи от обитаване на..
Официално откриха новата джамия в Кърджали и религиозният комплекс около нея. Джамията в квартал "Прилепци" е част от най-големия мюсюлмански комплекс в страната и побира 600 богомолци. Комплексът има две минарета, конферентна зала, библиотека и административни помещения. В него вече се помещава Районното мюфтийство. Сред гостите на церемонията са..
Делян Пеевски, лидер на ДПС и ПГ на "ДПС - Ново начало" с писмо до финансовия министър настоява за коледни добавки за българските пенсионери. Пеевски иска от финансовия министър Теменужка Петкова правителството да осигури с постановление изплащането на коледни надбавки за пенсионерите, в размер на 110 лв (със 10 лева повече, спрямо..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478