Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горан Благоев: С френското предложение за Северна Македония Европа отчита българския интерес

Снимка: БГНЕС

Със 170 гласа "за" и 37 "против" Народното събрание одобри проект за решение, което може да отблокира процеса на интеграция на Северна Македония с Европейския съюз, но постави редица условия. 21 депутати се въздържаха при гласуването.

С решението депутатите потвърждават позицията, че България може да подкрепи която да е и стъпка от интеграцията на Севарна Македония - при условие на ефективно изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство от 2017 година, гарантиране на правата на българите в РСМ, наличие на европейски гаранции за изпълнение на договореностите между България и РСМ.

Депутатите задължават правителството да одобри предложения от сегашното председателство на ЕС проект за преговорна рамка със следните условия:

- прецизиране на текста на заключението на Съвета, така че да гарантира вписването на българите в конституцията на РСМ

- подобряваяне не предложенията с оглед на това, че нищо в преговорния процес не може да бъде тълкувано като признаване от страна на България на съществуването на македонски език

- гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий по време на целия преговорен процес.


"След срещата в Брюксел Западни Балкани-Европейски съюз ситуацията около ветото на Република Северна Македония не се промени чувствително, като изключим драстичното говорене на албанския представител, което всъщност почна да става обичайно. И става обичайно, защото очевидно няма адекватно противодействие от страна нито на Европейския съюз, нито на България." Това коментира в ефира на Радио Кърджали часове преди решението на парламента журналистът и историк Горан Благоев.
"За първи път страна кандидат-член си позволява да държи такъв тон на страна-член, каквато е България", каза Благоев. Според него както никога досега се вижда, че Европа отчита българските интереси и "тук е много важно на българското общество да се обясни, че френските предложения не се явяват натиск върху България", а са максимално близо до българския интерес.
Условията, поставени от Димитър Ковачевски в Брюксел, може да са стратегия, смята Горан Благоев и казва, че не бива да се забравя, че северномакедонският премиер е в деликатна ситуация, тъй като далеч не всички в страната му приемат това, което се иска от държавата.
Ако България се съгласи с френските предложения и вдигне ветото срещу Скопие, "топката" е в полето на Северна Македония - тя трябва да обяснява на Европейския съюз какво не иска, защо не иска и кое не  я удовлетворява. 
Горан Благоев предполага, че е оказан натиск от европейски партии върху ГЕРБ и ДПС, защото двете партии, които гласуваха за сваляне на правителството, сега са в много интересен унисон и съзвучие с "Да, България" и "Продължаваме промяната", защитавайки френското предложение за Северна Македония.
"За съжаление, българското общество в последните 30 години много се фиксира върху темата Македония и някак си изоставихме темата за Беломорието, за тракийските българи. Не, че ще си върнем тези земи, но кой говори днес за права на българи в Северна Гърция, кой говори за една нормалност потомците на бежанците да могат да отидат да търсят родните си места в съвременна Турция? Това са теми, които съвременното българско общество пропуска, а те са част от нашата памет и нашата идентичност. И без да се търсят политически дивиденти - не бива да слизат от дневния ред", смята Горан Благоев.

Цялото интервю на Станислава Георгиева с Горан Благоев може да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00