Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подпомагат и тютюнопроизводителите заради войната

Цветан Филев, председател на НАТ-2010
Снимка: Радио Шумен


Тютюнопроизводителите ще бъдат подпомогнати по временната мярка за преодоляване на последиците от войната в Украйна. Това е станало ясно на заседание на Консултативния съвет по тютюна от министъра на земеделието д-р Иван Иванов. В момента се разработва механизъм, по който ще става подпомагането. От помощта ще могат да се възползват само вписани в Регистъра тютюнопроизводители. Това стана ясно от интервю за Радио Кърджали на председателя на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010 Цветан Филев.

Очаква се от 2023 година тютюнопроизводителите да могат да посочват нова референтна година, като ще избират между 2016, 2017 и 2018 г.

Повече от десет пъти са намалели тютюнопроизводителите у нас за последните 12 години. „Ако за референтния период 2007, 2008, 2009 г. в България са регистрирани 41 900 тютюнопроизводители, последните данни от Регистъра за 2022 г., който беше финализиран само преди месец, на 31 май, са регистрирани 3 433 тютюнопроизводители на национално ниво, отглеждащи тютюн от четирите сортове, които се отглеждат в България. Общите площи за 2022 г. от четирите сортови групи тютюн са 32 213 дка“, посочи Филев.

От бранша искат също тютюнопроизводителите да бъдат включени и подпомагани и по схемата de minimis. За това обаче все още се водят разговори и въпреки че за тази година парите са изчерпани, се преговаря до края на тази година да се отвори прозорец за прием на заявления по схемата и средствата да бъдат заложени в бюджета на държавата за 2023 г. „Министерството на земеделието ще разполага с около 450 млн. лв. нова временна рамка и финансова схема за преодоляване на последствията от войната в Украйна, средства, които ще бъдат разпределени между всички браншове в сектор „Земеделие“ в България. Очаква се в месец август най-рано, да бъде отворен прием за подаване на заявления. В момента се работи по условията, на които трябва да отговарят браншовете, за да бъдат допустими по тази нова схема. Това е трети финансов инструмент, от който ще имат възможност да се възползват или от която схема да имат възможност да участват и тютюнопроизводителите в България, като равноправен сектор и бранш на всички останали от земеделието“, съобщи Цветан Филев. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Баба Марта подрани в Черноочене

Баба Марта закичи с мартенички над 600 деца в Черноочене. В духа на традицията, жени, преобразени като Баба Марта, посетиха детските градини и училищата в общината, за да зарадват малчугани и ученици. Децата рецитираха стихотворения и играха народни хора. Учителите, учениците и родителите се бяха погрижили за ръчно изработени мартеници, а..

публикувано на 28.02.25 в 16:57
Метин Хафъзсалим, директор на Дирекция

Метин Хафъзсалим: Почти половината от безработните в областта са над 55 – годишни

С по-малко от процент се е увеличило равнището на безработица в област Кърджали през януари в сравнение с декември миналата година. По този показател област Кърджали се нарежда на 21-ва позиция сред 28-те области в страната, каза за радио Кърджали Метин Хафъзсалим, директор на Бюрото по труд. Остава тенденцията най-много от..

публикувано на 28.02.25 в 13:36

500 лева за всяко родено в Черноочене бебе, решиха съветниците

Всяко бебе, родено в община Черноочене през 2025 година, ще получи финансова помощ от 500 лева. Това решиха общинските съветници в Черноочене на проведената в четвъртък сесия.  Тази сума е определена при редакция на текста на Правилника за реда, начина и условията за отпускане на еднократна финансова помощ на лица и семейства от община..

публикувано на 28.02.25 в 13:17
Снимката е илюстративна, архив

Задържаха жител на Ардино с 5 грама марихуана

Ардинец е задържан за притежание на наркотик. В четвъртък следобед в Ардино полицейски служители извършили проверка на 43-годишен местен жител, у когото намерили суха листна с тегло около 5 грама. При направен полеви наркотест веществото реагирало на марихуана.  Наркотикът е иззет, притежателят му е задържан за срок до 24 часа в полицейското управление,..

публикувано на 28.02.25 в 12:27

Засякоха липса на декларирани авточасти на "Капитан Андреево"

Митническите служители на "Капитан Андреево" разкриха отклоняване от митническия режим „Транзит“ на авточасти на стойност около 110 хиляди лева, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Митници".  Според документите, стоката е пътувала в товарен автомобил с турска регистрация, който е пристигнал на 25 февруари 2025 година след полунощ на трасе „Изход..

публикувано на 28.02.25 в 12:17

Казусът „Барутчиеви“ – в „задънена улица“

Нов отказ, вече съвсем официален, получиха сем. Силвия и Георги Барутчиеви от съседите си на молбата да дадат „зелена светлина“ за изграждане във входа на платформа, чрез която мъжът да слиза от втория етаж с инвалидната си количка за глътка чист въздух навън. Ситуацията предизвиква вече повече от месец „взрив“ от недоволство в социалните мрежи..

публикувано на 24.02.25 в 19:55

Папа Франциск призова вярващите да се молят за него

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела, предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 17:15