Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нараства интересът към Родопската теснолинейка

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

И това лято десетки наши сънародници и чужденци включват във ваканционната си програма пътуване с теснолинейката. Колоритната обиколка с изключително красиви панорамни гледки по маршрута Септември - Велинград - Разлог - Банско - Добринище е наистина интересно преживяване и за деца и възрастни. 
В България това е единственият влак от този вид, и за много хора пътуването с теснолинейката е възможност да видят както най-високата гара на Балканския полуостров, така и уникално красиви гледки от Пирин и Родопите. 
През седмицата десетки туристи от гарата в Банско планират своето ваканционно приключение. Част от тях са и семейства с деца, които за първи път ще се качат въобще на влак, има и такива, за които теснолинейката има и известна сантиментална страна. Един от тях е бивш железничар, който идва от Плевен, за да се повози също за първи път на уникалния влак. 

За Силвия това пътуване е "божествена магия", а група деца от Пловдив качвайки се във влака, който отново е 7 вагона заради огромния интерес бързат да споделят, че им е също първо подобно пътуване с този вид транспорт и са много радостни.
За съжаление спецификата на техниката създава известни проблеми. Поради повреди на локомотива, който е специфичен и не може да бъде заменян от всякакъв вид се налага понякога по маршрута да пътува автобус.
От пресцентъра на Национална компания железопътна инфраструктура съобщават в отговор на наш въпрос, че 
В момента графикът по теснолинейката се изпълнява от три локомотива в експлоатация и при възникване на аварийни ремонти на някой от тях, се стига до ситуации, в които влаковете не могат да бъдат обслужени с железопътен състав и се налага осигуряване на заместващ транспорт с автобуси. Тези ситуации са изключение.   
Тяговият подвижен състав, който в момента обслужва теснолинейката, е произведен през 1965 г. и 1988 г., и резервните части за тях са изключително дефицитни, което затруднява процеса по тяхната поддръжка.   
За целта БДЖ е изготвила програма за модернизация на локомотивите като на първо време е сключен договор с изпълнител за модернизация на два локомотива, единият от които е напълно готов за движение, а по другия се работи в момента.   
За модернизирания локомотив предстои извършване на сертификация, за което в момента се подготвят изисканите документи от Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“. Процесът по подготовка на документация изисква време, тъй като локомотивът е изцяло модернизиран, поради което са необходими допълнителни спецификации за сертифицирането му. До края на другата седмица необходимата документация ще бъде предоставена, след което предстои да бъде разгледана от сертифициращия орган.

 Плановете на БДЖ за модернизация и ремонт на подвижния състав по теснолинейката са дългосрочни процеси, които отнемат ресурс и технологично време за тяхното изпълнение. В тази връзка, за да има модернизирана и по-устойчива техника, която да обслужва влаковете по теснолинейката, е необходимо време за изпълнението на ремонтите, модернизацията и съответно процедурите по сертифициране на модернизираните локомотиви.
 Чрез пълното подновяване на вътрешното оборудване на локомотивите ще се удължи експлоатационния им живот, ще се подобри тяхната надеждност и ще се намалят ситуациите на принудително спиране от движение поради възникнала необходимост от извършване на аварийни ремонти. При тази ситуация ще се подобри и възможността за планиране на графика, без да се налага аварийно да бъде осигуряван заместващ транспорт.
Чуйте още в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52