На 17 септември, в духа на празника на Вярата, Надежда, Любовта, съотнесен към фолклора ни, с. Дивотино, Пернишко бе домакин на поредните пети Годишни фолклорни награди – 2022. Тази година отличи на своята класация знаменитата граовска певица Славка Секутова и големия фолклорист – проф. Георг Краев. И двамата оставили дълбоки следи в музикалната и научна фолклористика. Песенният път на гласовитата граовска певица преминава през редовете на ДФА „Ф.Кутев“, многобройни турнета из страната с фолклорната група „Наша песен“, наред с прочутите си колеги – Лалка Павлова, Ика Стоянова, Радка Кушлева, Борис Машалов и мн. др. 1948 е годината на първите й записи на граовски песни за Българското национално радио – песни образци на типичния граовски стил, които се съхраняват в златния фонд на медията, а някои от тях са включени и в албуми, издадени от фирма „Балкантон“. Изкуството на Лалка Павлова се радва на изключителна популярност и на много последователи. На церемонията по награждаването почетната статуетка бе приета от нейния ученик – младия граовски певец Димитър Лукорски.
Проф. Георг Краев е сред почетните имена на българската фолклористика. Той е дългогодишен научен сътрудник в Института за фолклор при БАН/1975 – 1990/, В годините е Директор на Столична библиотека и преподавател в Нов български университет. Огромен интерес сред слушателите предизвика и воденото от него радио предаване SOS – фолклор, излъчвано по пр. „Хр.Ботев“ БНР. Известен е с научните си публикации за „Българските маскарадни игри““Бабинден“, „Фолклорът като начин на употреба в туризма“ и мн. др. Неговата награда е за цялостен принос в българския фолклор.
Връчването на Годишните фолклорни награди 2022г. се превърна във вълнуваш празник за организаторите, жителите, гостите на с. Дивотино, за който особено допринесоха самодейците от местното читалище „Чичо Стоян“. Те представиха стилна програма от самобитните граовски хора на работническия танцов състав с ръководител Юлиян Кралчев/постоянни носители на златни медали от Копривщенските събори/, също стилните млади певци Борислав Борисов, справил се чудесно с характерното граовско тресене, също младите таланти Емма Кирилова, Виктория Цветанова. Получи се прекрасно музикално оформления на празника, умело водено от Мариана Маринова. Финалът бе бе ознаменуван и от перфектното изпълнение на звездата на Граово – Сорина Богомилова – достойна популяризаторка на местните песни у нас и по света, но и организатор и много фолклорни събития в Пернишкия край.
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..
На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478