Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трета година Кран е без режим на водата

3
Мустафа Юсеин, кмет на село Кран
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Трета година вече няма режим на водата в кирковското село Кран, въпреки че населеното място е сред най-високите в общината и в миналото често е оставало без вода. Основен виновник в кавички за подобряване на водоснабдяването е кметът на селото Мустафа Юсеин, който сам е изградил голям резервоар за едната от двете махали - Врана поляна, и питеен водоем за основното село.
"За Врана поляна може да се каже, че реших проблема лично", казва кметът. Сам е осигурил и положил малък резервоар - полиетиленова цистерна с помпа, в която се събира вода, и така е решил проблема. Водата е изворна и с много добри показатели и е безплатна на жителите на махалата. Идея на кмета е и питейният водоем, в който водата преминава през 50-метрова дренажна система и стига чиста и бистра до водопроводен кран, откъдето потича по чешмите на хората.  
Мустафа Юсеин казва, че водата му е страст. Последната проява на тази страст е изградената от него голяма чешма по пътя за махала Врана поляна. Може да се каже, че е като болест, смее се кметът. "Винаги като копаем и правим път, виждайки мокро, аз на следващия ден тръгвам да ровя, чистя, да направя водохващане... Поне 15 чешми сме направили аз и бащата, и комшиите", казва Мустафа Юсеин. 
Кметът на Кран беше и човекът, който първи разшумя за лошия път през селото и инициира редица прояви за неговото ремонтиране. "В първите години се опитах да реша проблема с докладни, писма до разни институции, но видях, че няма резултат... Преди четири години направихме един протест до Пашинци. Тогава направиха частично 2-3 километра път. След това децата протестираха, като не отидоха на първи учебен ден на училище, още 400-500 метра направиха", припомня си кметът. Последните две години той самият протестира, като плаща годишната си винетка едната година с жълти стотинки, а миналата - с монети от 10 стотинки. А десетте стотинки символизират 10 години борба за ремонтирането на пътя.

Надежда има. Вече има отпуснати средства за проекта за ремонт, казва Мустафа Юсеин. Той смята, че след като бъде изработен проектът, е въпрос на няколко години да се възстанови и самият път.

Към момента за основен ремонт са около 15 километра от Пашинци до бившата застава Маказа. Най-потърпевши от лошото състояние на пътя са 25-те деца от село Кран, които учат в Тихомир, Подкова и Кърджали и всеки ден се налага да минават този лунен пейзаж, както го нарече кметът Мустафа Юсеин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Комисар Сергей Заимов

Имаме само 2 минути, за да се спасим при пожар

От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама , а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита...

публикувано на 02.12.24 в 23:04

1655 лв. е средната заплата в Кърджали през 2024

През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

„Подай ръка“ – дар за децата

От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..

публикувано на 02.12.24 в 16:44

150 години отбелязва църквата „Св. Николай“ в Арда

На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22
Трактор разчиства след буря на о-в Родос.

Наводнени и затворени са пътища след буря в Гърция

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...

публикувано на 01.12.24 в 13:15

Голяма част от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 11:45

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16