Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Сърцето е чудо

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Познаваме ли сърцето, пазим ли го, обичаме ли го, от какво боли сърцето и какво не знаем за най-важния човешки орган? Въпроси, които не си задаваме, дори когато не ни боли. А за него се сещаме, когато ни прониже. И тогава се плашим и започваме да си обещаваме, че вече ще се грижим повече за здравето си...  
В Световния ден на сърцето е добре да осъзнаем, че към сърцето трябва да се отнасяме с малко повече уважение и загриженост и да осмислим вредните си навици. Ако направим дори само това, ще направим крачка напред в опазването на сърдечното здраве. Това мнение изрази в интервю за Радио Кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан.
Едно от нещата, които хората не знаят или не си дават сметка за най-важния човешки орган, е че от първия миг, когато затуптява в човешкия ембрион, то тупти през целия ни живот, без да спре и за миг. Мозъкът почива, съзнанието почива, но сърцето - не, казва д-р Местан. Сред познатите факти за сърцето е, че бие три милиарда пъти в един средностатистически човешки живот, че при всеки удар изпомпва по 70 мл кръв, че е най-усърдно работещият мускул в човешкото тяло. Но повечето хора не знаят и това, че при някои болести сърцето физически боли. "Все още чувам в кабинета как хора ми казват - чувал съм, че сърцето не боли. Това е погрешно схващане. Боли. Сериозно. Една от най-силните описани болки е исхемичната болка на сърцето - това е болката при инфаркт на миокарда", казва кардиологът. 
С усмивка отговаря, че сърцето боли и при любовна мъка, но още повече при предателство. Докато любовната мъка я преживяваме, предателството трудно прощаваме. "Може би това е болката, която и медицината е безсилна да излекува", смята д-р Местан. Но практическите неща, които вредят на сърцето, са много по-видими, а и хората са доста информирани за тях. Д-р Местан е категоричен, че едни от най-сериозните вреди причинява тютюнопушенето. Стресът, на който сме подложени във всекидневието, също не отстъпва на цигарите. "Помислете, откакто е създаден човешкият организъм до ден днешен структурно и функционално сърцето почти не се е променило, а разликата между хората сега и преди 1000 години например е огромна. Това сърце трябва по някакъв начин да се приспособява и адаптира към повишените изисквания на околната среда", казва кардиологът.
Със сигурност коронавирусът засяга сърцето. "По време на Ковид-пандемията, особено първата година 2020-та, имаше много съдови инциденти. Оказа се, че причината е инфекцията с Ковид. Спекулираше се, но не се доказа, че ваксините влияят", обясни д-р Местан. Според него "друго "любимо" място на Ковид беше сърдечният мускул с причиняването на възпаление или т.нар. миокардит, което е доста сериозно и тежко заболяване, но за щастие рядко се наблюдава".
Човек така е устроен, че не обръща внимание на себе си, ако нещо не го боли. Смята, че ако не боли, не е болест. Сред най-неглижираните заболявания е артериалната хипертония или високото кръвно налягане, казва кардиологът. А уврежданията, до които може да доведе нелекувано високо кръвно са много и със сериозни последствия - и мозъчни, и съдови, и бъбречни. "Артериалната хипертония е в основата на хронични бъбречни заболявания, достигащи понякога до хемодиализа. В основата на инсултите, водещи до парализа на пациента, в основата на инфаркта на миокарда", обясни д-р Местан.
Затова сърцето трябва да се пази. "Ако някой пуши, да спре цигарите, това е най-лесното. Аз също съм ги спрял", дава съвет той. И още препоръки: Кръвното налягане да се измерва поне веднъж седмично, дори ако човек няма оплаквания. Да се намери добър баланс между работа и почивка, нищо, че това е много трудно изпълнимо и почти невъзможно в съвремието. Храненето да бъде балансирано и по възможност да се завърнем към натуралните продукти от двора и градината.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Кямуран Местан може да чуете в прикачения звуков файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59