Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Сърцето е чудо

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Познаваме ли сърцето, пазим ли го, обичаме ли го, от какво боли сърцето и какво не знаем за най-важния човешки орган? Въпроси, които не си задаваме, дори когато не ни боли. А за него се сещаме, когато ни прониже. И тогава се плашим и започваме да си обещаваме, че вече ще се грижим повече за здравето си...  
В Световния ден на сърцето е добре да осъзнаем, че към сърцето трябва да се отнасяме с малко повече уважение и загриженост и да осмислим вредните си навици. Ако направим дори само това, ще направим крачка напред в опазването на сърдечното здраве. Това мнение изрази в интервю за Радио Кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан.
Едно от нещата, които хората не знаят или не си дават сметка за най-важния човешки орган, е че от първия миг, когато затуптява в човешкия ембрион, то тупти през целия ни живот, без да спре и за миг. Мозъкът почива, съзнанието почива, но сърцето - не, казва д-р Местан. Сред познатите факти за сърцето е, че бие три милиарда пъти в един средностатистически човешки живот, че при всеки удар изпомпва по 70 мл кръв, че е най-усърдно работещият мускул в човешкото тяло. Но повечето хора не знаят и това, че при някои болести сърцето физически боли. "Все още чувам в кабинета как хора ми казват - чувал съм, че сърцето не боли. Това е погрешно схващане. Боли. Сериозно. Една от най-силните описани болки е исхемичната болка на сърцето - това е болката при инфаркт на миокарда", казва кардиологът. 
С усмивка отговаря, че сърцето боли и при любовна мъка, но още повече при предателство. Докато любовната мъка я преживяваме, предателството трудно прощаваме. "Може би това е болката, която и медицината е безсилна да излекува", смята д-р Местан. Но практическите неща, които вредят на сърцето, са много по-видими, а и хората са доста информирани за тях. Д-р Местан е категоричен, че едни от най-сериозните вреди причинява тютюнопушенето. Стресът, на който сме подложени във всекидневието, също не отстъпва на цигарите. "Помислете, откакто е създаден човешкият организъм до ден днешен структурно и функционално сърцето почти не се е променило, а разликата между хората сега и преди 1000 години например е огромна. Това сърце трябва по някакъв начин да се приспособява и адаптира към повишените изисквания на околната среда", казва кардиологът.
Със сигурност коронавирусът засяга сърцето. "По време на Ковид-пандемията, особено първата година 2020-та, имаше много съдови инциденти. Оказа се, че причината е инфекцията с Ковид. Спекулираше се, но не се доказа, че ваксините влияят", обясни д-р Местан. Според него "друго "любимо" място на Ковид беше сърдечният мускул с причиняването на възпаление или т.нар. миокардит, което е доста сериозно и тежко заболяване, но за щастие рядко се наблюдава".
Човек така е устроен, че не обръща внимание на себе си, ако нещо не го боли. Смята, че ако не боли, не е болест. Сред най-неглижираните заболявания е артериалната хипертония или високото кръвно налягане, казва кардиологът. А уврежданията, до които може да доведе нелекувано високо кръвно са много и със сериозни последствия - и мозъчни, и съдови, и бъбречни. "Артериалната хипертония е в основата на хронични бъбречни заболявания, достигащи понякога до хемодиализа. В основата на инсултите, водещи до парализа на пациента, в основата на инфаркта на миокарда", обясни д-р Местан.
Затова сърцето трябва да се пази. "Ако някой пуши, да спре цигарите, това е най-лесното. Аз също съм ги спрял", дава съвет той. И още препоръки: Кръвното налягане да се измерва поне веднъж седмично, дори ако човек няма оплаквания. Да се намери добър баланс между работа и почивка, нищо, че това е много трудно изпълнимо и почти невъзможно в съвремието. Храненето да бъде балансирано и по възможност да се завърнем към натуралните продукти от двора и градината.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Кямуран Местан може да чуете в прикачения звуков файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Едис Наим: За да просперира, България се нуждае от дръзновението на младите и мъдростта на старите

Едис Наим е абитуриент от Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. Завърши немска паралелка и е един от най-награждаваните и успешни зрелостници. Трудно е да бъдат изброени всичките му награди през годините. Сред най-значимите през 2021/2022 г. са III-о място в национален кръг на Международна олимпиада по немски език на Гьоте..

публикувано на 24.06.24 в 23:47

Помогнете на 8-годишната Никол да има красиво и щастливо детство!

".... с натежало сърце и скам да кажа, че Никол е едно прекрасно дете с много добро  сърце и с много големи мечти ,  дете, на което за съжаление се наложи да порасне твърде бързо  и да преживее кошмар, т върде страшен за нейната малка душичка .  Призовавам всеки да помогне и да подкрепим Никол и нейното  семейство в тази..

публикувано на 21.06.24 в 17:01

Осемгодишната Марина Николова спечели първо място на Национално състезание по художествена гимнастика

Марина Николова е едно талантливо и амбицирано дете от Кърджали, което печели първа награда на национално състезание по художествена гимнастика заедно с отбора си. С нея заедно бяха нейната майка Боряна Николова и 10-месечната й сестричка Фифи. Ето какво разказва тя за себе си и за това как е тръгнала по пътя на изкуството на художествената..

публикувано на 20.06.24 в 18:24

Какво трябва да знаем за портативните радиостанции?

Портативните радиостанции, познати повече като уоки-токи, са за безплатна комуникация за свободното време или професионални дейности. Лесни за използване по време на лов, водни и планински спортове, колоездене и други.  Какво трябва да знаем, преди да си закупим радиостанция? Кои модели са за свободно ползване и за кои трябва да имаме..

публикувано на 20.06.24 в 13:06

Милко Багдасаров: Едва ли някой лидер ще жертва цялата си партия, за да се съгласи на компромиси

Това разделение в момента, което го има и във всичките процеси, които текат в България, едва ли някой лидер ще жертва цялата си партия, за да се съгласи на компромиси, които видимо няма на този етап как да се получат . Въпреки че те са задължителни, ако искаме нещо да постигнем, да се направят компромиси от всички. Това коментира за Радио Кърджали..

публикувано на 20.06.24 в 11:15

Слави Василев: Президентът е на ход

Петдесетото народно събрание не започна с необходимата доза оптимизъм, че изведнъж нещата ще се отпушат и ние ще тръгнем по едно светло политическо бъдеще. Констатацията направи в ефира на Радио Кърджали политическият анализатор Слави Василев. „ Попарата", която политическата класа си е надробила, дойде ред да бъде изядена и много често, тя не се..

публикувано на 20.06.24 в 01:33

Нова книга разказва за лечебни и ритуални практики и защитни накити от Източните Родопи

В четвъртък, 20 юни, от 17.30 ч., в Регионалния исторически музей в Кърджали ще бъде представена книгата "Лечебни и ритуални практики. Символи и апотропеи."  Сборникът разглежда научно, но в същото време и достъпно, някои устояли във времето лечебни практики, традиции и ритуали в Източните Родопи. Автори на статиите са Лидия Кирилова, уредник в отдел..

публикувано на 18.06.24 в 14:57