Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Антонов: Опасностите пред човечеството се увеличават

Сигурността е дело на всеки от нас, казва експертът

Илия Антонов
Снимка: Радио Кърджали

4,4 милиона милиона души са жертвите на наранявания през 2019 г. в световен мащаб. 

Тези данни на Световната Здравна Организация, изнесени в доклад, издаден тази година, коментира пред Радио Кърджали експертът по сигурност Илия Антонов. 

Опасностите пред човечеството се увеличиха в глобален и в регионален аспект, заяви Антонов. Данните в доклада на Световната здравна организация се отнасят до жертви на самоубийства, на огнестрелно оръжие и най-вече голям процент са пътно-транспортните произшествия. "Т.е. говорим не толкова за тероризъм, колкото говорим за заплахи и рискове, от които сме заобиколени и трябва да предвиждаме и да оценяваме", каза още той.

Според него хората не трябва да се плашат от рисковете и заплахите, напротив, за тях трябва да се говори. "Когато се говори, се преодолява естествената човешка реакция на страх и изпадане в безпомощност. Когато се говори, тогава човек в главата си създава съответния модел на реакция", казва експертът. Той е категоричен, че сигурността е дело на всеки един от нас. Затова не бива да се разчита само на държавата и нейните институции, които правят необходимото, за да бъде обществото в безопасност, но и самият човек трябва да познава явленията, да може да оценява рисковете и заплахите и да е готов да реагира, ако нещо ни се случи.

Сигурността е състояние, което непрекъснато се променя, в зависимост от външни и вътрешни фактори. Що се отнася до заплахите на днешния ден, Илия Антонов е склонен да вярва, че "най-голямата заплаха, пред която сме изправени всички, са пътно-транспортните произшествия, които са 29 процента от 4.4 млн. души през 2019 г.  Това са хора на възраст между 5 и 49 години." 

"Водещата се война съвсем близо до България, немислима допреди една година, е също заплаха, която трябва да ни създава условия и предпоставки да се готвим за такова нещо, да мислим как да реагираме, защото много от нещата изискват дългосрочна подготовка - и психическа, и физическа", смята Илия Антонов. Затова и отдава значение на тренировките, които са част от плановете за реакция на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Според него институциите в България е задължително да правят поне една тренировка годишно, а обученията е необходимо да се провеждат на шест месеца.

В днешния свят човек трябва да се плаши и от манипулативни влияния. Голяма част от тях се намират в Интернет и ги познаваме като "кибер заплахи". А "връзката със света е в телефона и в джоба на всеки един от нас" и трябва да знаем как да реагираме и на тези рискове 

Илия Антонов изнесе презентация на тема "Реагиране при инциденти за сигурността. Оцеляване при терористична атака" пред ученици от СУ "П.Р.Славейков" в рамките на Екологичния фестивал Зелена вълна 21 век, който се проведе в Кърджали. 

Как да се оцелее при терористична заплаха, как да се реагира при инциденти на сигурността, кои са сериозните опасности и рискове на днешния ден, как се действа по време на природно бедствие. Това са само част от въпросите, които бяха поставени пред младите хора на Кърджали.

Цялото интервю на Станислава Георгиева с експерта по сигурност и защита Илия Антонов може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева за визията и отговорността на ГЕРБ

"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..

публикувано на 03.01.25 в 09:55
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37