Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крие ли тайни Златният фонд на БНР?

Антон Митов
Снимка: Ани Петрова

Златният фонд на Българското национално радио е безценна колекция от аудио документи със статут на национален звуков архив. Той е част от Архивния фонд на БНР, а именно архивите са пазителите на миналото. На 27 октомври светът отбеляза деня на  аудиовизуалното наследство , който има за цел да се повиши информираността на обществото за това как се съхраняват аудиовизуалните архиви - филми, радио- и телевизионни програми, аудио- и видео записи, които са уникално свидетелство за развитието на обществото и може би най-интересните и атрактивни документи за миналото.
"За да знаем бъдещето си, преди всичко трябва да знаем миналото си". Това "клише", както го нарече директорът на Архивния фонд в БНР Антон Митов, съвсем не е без основание.

Над 900 хиляди архивни единици съставляват безценното богатство на архивите на Радиото. Една лента има 80 минути. Архивните единици на самия Златен фонд са между 20-30 хиляди. Те се пазят безсрочно.

Архивният фонд има пет отдела, Златният фонд е един от тях. Началото му не е еднозначно маркирано във времето. За начална дата на работата на фонда се смята ноември 1957 година, когато е заведен първият запис в документалната книга: реч на Георги Димитров по случай настъпването на 1946 година. Реално отделянето на записи започва много преди това. До 1948 година е имало около 50 ленти.

Идеята, че Радиото трябва да има архиви, е на Сирак Скитник, припомня Антон Митов. В историята им има и смутни периоди - като този, в който сградата, където се помещава архивът, е бомбардирана по време на войната от американски самолети и половината архив е изпепелен. "Хубаво е да имаме архиви, за да имат сегашните и бъдещите историци върху какво да спекулират", каза Антон Митов и веднага обяснява, че това е шега, която визира, че "винаги ще има някой, който да използва по правилния начин историческите извори". Разказва за някои от записите, които се пазят. Като тези на партизани, които разказват за битки, но запъват, докато четат красивите текстове, защото думите не са техни, а написани от наши писатели срещу хонорар.

Началото на Златния фонд не е категорично маркирано във времето. За начална дата на работата на фонда се смята ноември 1957 година, когато е заведен първият запис в документалната книга: реч на Георги Димитров по случай настъпването на 1946 година. Реално отделянето на записи започва много преди това. До 1948 година е имало около 50 ленти.

Българско хоро на чешкия капелмайстор Алоис Мацак е най-старият запис, съхраняван в Златния фонд. Записът е на плоча, издадена в Хановер пред 1897 година. Пази се и запис на Толстой как си прави експерименти с грамофонна плоча, когато излиза за първи път в Русия. Един от ценните записи е с изказвания на царя, висши тогава чиновници и обикновени хора за присъединяването на Добруджа към България.

Разбира се, не липсват и "тъмни периоди". Сред тях са годините преди войната и след нея, когато е имало цензура и автоцензура. "Размито е кое е ценно и кое не е . Трудно е да се прецени по простата причина, че трябва години да минат, за да се оцени стойността на записите", смята директорът на Архивния фонд.

Сред ценните Антон Митов откроява гласовете на Симеон Радев, Елин Пелин, Димитър Талев, Емилиян Станев, Елисавета Багряна, постановки на Народния театър, на Народната опера. Има записи на политици, както от по-старото поколение, така и от по-новото. Пази се и запис на смяната на караула пред царския дворец.

Той си пожелава техника - нови компютри и нова техника за опазването на самите архиви. И сграда, в която да се помещава фондът.

В прикачения файл може да чуете целия разговор на Станислава Георгиева с директора на Архивния фонд в БНР Антон Митов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02