Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключиха разкопките на крепостта край Храстово

10
Късноантичната крепостна стена
Снимка: Станислава Георгиева

Приключиха археологическите разкопки за тази година на късноантичната и средновековна крепост край крумовградското село Храстово. След 18 дни работа на терен археолозите - с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН, успяват да датират крепостта, да разкрият част от много добре запазената късноантична стена и двете средновековни кули, както и да намерят средновековния некропол и да проучат шест гроба. 

Първото, което се вижда, когато човек приближава към крепостта край село Храстово, е високата пет метра стена от късноантичната епоха. Именно в този период е създадено укреплението - между 430 и 460та година след Христа. "Това е времето на управлението на император Теодосий II, когато империята се опитва дасе закрепи на Балканите и отново да защити населението си и създава тези многобройни укрепления. Това е може би най-голямата крепост в община Крумовград", разказва археологът доц. Деян Рабовянов. Той смята, че по-добре запазена е само тази при Гугутка и може би Устра и Вишеград край Кърджали. Крепостта е на място, заобиколено почти отвсякъде от местната река Кесибир, която е приток на Крумовица.

Преди специалистите да дойдат да проучват преди 18 дни, крепостта е била дългогодишен обект на иманяри, казва кметът на село Храстово Мустафа Ахмед. "Идват, копаят, виждат се. Наскоро, преди да почнат разкопките, също са били, два метра беше копано. Търсят монети. Говори се, че имало гърне горе на високото", разказва кметът.

"Това са глупави легенди за съществуването на тунел към злато. Те не съществуват, но това не им пречи да пробиват стени, скали. За съжаление, правят поражения", коментира доц. Рабовянов и нарича търсачите на съкровища "романтични иманяри". Пораженията от тях са сериозни и затрудняват работата ни. Въпреки това успяхме да възстановим историята на крепостта, което е най-важното, коментира още археологът. Той е категоричен, че резултатите от 18 работни дни на терен показват, че  си заслужава обектът да се проучва.

Едно от любопитните места е некрополът. "На дължина от десет метра шест гроба сме разкрили. Предполагаме, че в източна и западна посока този некропол продължава", разказа археологът от Регионалния исторически музей Милен Камарев. Погребенията са християнски, телата са изпънати и ориентирани в посока изток-запад. Гробовете са вкопани в скалата на 30-40 см. Археолозите не са открили находки в тях, а в единия дори няма и тяло. Заради големината му Камарев предполага, че това е детски гроб, но тепърва ще се анализират резултатите от разкопките на некропола.

В най-високата част на крепостта, площта на която е повече от 8 декара, интересът на археолозите е привлечен от двете средновековни кули. Неслучайно са там - първо, за да бъдат защитени и второ, за да има обзор към подстъпите, обяснява доц. Рабовянов. Сред находките в югоизточната кула са предмети на лукса, като интересни фигурки от шах. Намерени са още върхове на стрели, части от желязна броня на тежък кавалерист, която е със западноевропейски произход и е внос на Балканите през този период. Има и единични монети, някои от които сребърни, които са позволили много точно да бъде датирана крепостта. Интересна находка е и наличието поне на четири фрагмента от три различни кръста за процесии, което позволява да се правят изводи, че в кулите е имало религиозна утвар, която е била служебна. "А може би поне в едната кула е имало и малък параклис, който е обслужвал семейството на обитателя на крепостта - най-вероятно византийски аристократ", каза доц. Рабовянов.

Надеждите на археолозите са да продължат проучванията, а амбицията на община Крумовград, която финансира тазгодишните разкопки, е да превърне мястото в притегателно място за планински и исторически туризъм. На това се надяват и местните жители, които вярват, че районът ще "живне" и ще привлече много туристи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20