Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подмладява се възрастта на диагностицираните с карцином, българите не си правим достатъчно профилактика

Д-р Райчо Добриков: Дори един спасен живот носи удовлетворение

2
д-р Райчо Добриков
Снимка: Галина Стефанова

В България хората не са достатъчно дисциплинирани в грижата за здравето си и превенцията на карциномните заболявания. Все повече се подмладява възрастта на жените, диагностицирани с рак на млечната жлеза, въпреки че не се забелязва сериозен ръст в заболеваемостта. Това сочат наблюденията на д-р Райчо Добриков, специалист по образна диагностика, който участваше в кампанията по превенция на заболяването, организирана от РЗИ-Смолян по повод 70-годишнината на институцията.

Д-р Райчо Добриков практикува от дълги години, като е минал по всички стъпала на професията. Роден е в Смолян. След годините в „Пирогов“, сега е в болница „Аджибадем“. Предпочита да се занимавам с интервенционални процедури.

Признава, че трудно се съобщава тежка диагноза на пациентНаблюденията му сочат, че все по-млади жени чуват лошата вест, че са с рак на млечната жлеза. При тях болестта протича по-агресивно, отколкото при по-възрастните. Според д-р Добриков все повече жените се научават да следят здравния си статус и да правят профилактични прегледи. Това с особена сила се отнася за такива, които са се срещали с болестта чрез свои близки. Все пак обаче в западните страни хората са много по-дисциплинирани в тази посока, там „доста по-активно се правят тези мероприятия“, казва специалистът.

Сложността на организацията на здравеопазването у нас е сред причините за отдръпването на хората от медицината.

Трудно е да си лекар в България, на Запад нещата се случват по-лесно, коментира д-р Добриков. „Удовлетворението идва от това, когато някой пациент е благодарен. Един човешки живот да си спасил, се чувстваш удовлетворен“, категоричен е лекарят.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00
Фестивал на родопската кухня, Баните

Фестивал на родопската кухня дава старт на летния сезон в община Баните

Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..

публикувано на 04.07.25 в 10:58
Кадир Аптикадир

Цените на имотите в Кърджали растат: търсенето изпреварва предлагането

Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...

публикувано на 01.07.25 в 12:06

„Кехлибарен грозд“: Пъстрият портрет на живия фолклор

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..

публикувано на 28.06.25 в 16:00

Надя Щегрова и силата на бродерията

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..

публикувано на 28.06.25 в 15:00

12 години след отварянето на прохода „Маказа“: Гръцки собственици все още чакат обезщетения

Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..

публикувано на 27.06.25 в 11:07