Един от най-често консумираните продукти в България, сиренето, се оказва, че е най-проблемната хранителна стока, произвеждана у нас. Производителите масово продължават да не спазват традициите за преработка на млечни продукти и законите регулиращи тази дейност. Последното проучване на Българската асоциация "Активни потребители" е проведено върху 48 марки краве сирене, закупени от различни търговски обекти в София, Пазарджик, Симитли и Перник през месец септември и октомври 2022г. Лабораторно е определено водното съдържание (сухо вещество), а при 6 селектирани проби е определено и съдържание на немлечни мазнини. При 35 от пробите водното съдържание е над 60%, а в 12 от тях е дори над 70%.
Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. В теста са включени 30 търговски марки сирене, като една от тях е закупена два пъти от различни търговци в София и Русе. Сирената са закупувани от 6 града от страната (София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Перник) от различни магазини. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.
Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.
Защо производителите добавят вода в сиренето. Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Снимки: Нина Милошевич
Новата джамия в Момчилград е в близост до Средното духовно училище и скоро ще отвори врати за богомолците. Има разгърната площ от 1,097 квадратни метра и ще побира около 600 души. Новата джамия е уникална, тъй като е единствената в България с мотиви , характерни за времето на Селджукската империя. Отвън сградата е облицована с камък,..
23 семейства в момчилградското село Кременец вече имат достъп до централно водоснабдяване , благодарение на изграждането на нов водопровод с дължина около 2,5 километра. Проектът се финансира със средства на община Момчилград . Проблемът с недостига вода, който е от години, е окончателно решен. Новата водоснабдителна система на село Кременец..
Община Крумовград ще гласува актуализация на общинския бюджет със 1.88 млн. лева. Част от тях са отредени за детска кафе-сладкарница с увеселителни съоръжения, за събаряне на опасна сграда и за подпомагане обучението на деца-сираци. За по-важните решения, които предстои на общинската сесия, Радка Петкова разговаря с кмета на община..
Сдружение " Младежки приоритети" изпълняват проекти, насочени към младежи от района на село Бенковски , Златоград и околностите им. Целта на проектите е да създадат възможности за младите хора да имат добре платена работа в малкото населено място. Чуйте ръководителят на сдружението - Ралица Маринова: "Знаете, една голяма част от..
повече чуйте в звуковите файлове
Софийската градска прокуратура ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов . Това ще се случи в понеделник, съобщиха от прокуратурата. Предложението ще бъде направено от наблюдаващия прокурор и ще бъде изпратено на обвинител номер 1 Борислав Сарафов, за да за да бъде задействана процедурата пред новото Народно събрание, предава БТА. Както вече ви..
Кампания „Абонирай се за природата“ започва природозащитната организация WWF - България, съобщиха от организацията. Изчезването на дивите животни е сериал , главната роля в който играем ние, коментират от WWF - България. Т е отправят посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. От неправителствената организация допълват, че за по-малко..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478