Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорите с БСП са трудни, но не невъзможни

Ангел Коджаманов-Младши: Направихме първите стъпки към обединението вляво

Целта е да се върне доверието на хората

Ангел Коджаманов - Младши
Снимка: Личен архив

Направени са първи стъпки на обединението вляво в България. Това няма да бъде еднократен акт, а ще бъде дълъг процес. Така обобщи резултата от проведената кръгла маса, която събра представители на няколко леви формации Ангел Коджаманов-Младши, член на Изпълнителния съвет на младежката организация на ПП АБВ и член на Националния съвет на партията. Кърджалиецът участва във форума, чийто надслов беше: "Лява България – идеи, политики, единение”. Участие в дискусията взеха лидери на леви политически формации и общественици, сред които Костадин Паскалев, Георги Първанов, Румен Петков, Татяна Дончева, Мая Манолова, Георги Кадиев, Симеон Славчев и др.

В момента вниманието на парламента е съсредоточено към геополитиката, към Украйна, но не и към българския народ. Погледът на политиците трябва да се обърне към текущите проблеми на гражданите, това е един от основните акценти на лявото, обобщи Коджаманов част от изказаните мнения в залата.

Предстоят разговори, за да се реши дали левите ще се явят на предстоящите местни избори като коалиция от самостоятелни организации или ще се обединят в нов политически субект.

Разговор за обединение и с БСП не е изключен, но това ще е „един много дълъг и много енергоемък процес за лидерите на другите партии, тъй като, както стана ясно, комуникацията с БСП за всички други (участващи в срещата, б.а.) лидери е доста трудна“, коментира Коджаманов.

Той беше категоричен, че проведения в НДК форум не е бил за „учредяване на нов политически субект, избор на Изпълнително бюро, на ръководни длъжности и т.н. Днешната среща има за цел да постави едно начало на преговорите между отделните леви формации и в крайна сметка левицата да се консолидира в един голям ляв блок“.

Основното, отбелязано от всички лидери, участващи в дискусията, „най-важното е да се върне доверието на хората. Отливът от лявото в България е над 700 хил. гласоподаватели, което е достатъчно красноречиво как е била водена политиката в лявоцентристкото през последните години“ , каза още Коджаманов. По думите на младия политик обаче основание за оптимизъм има.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Пметна плоча на отец Благой Топузлиев

Кърджали ще почете жертвите на тоталитаризма на 23 август

На 23 август Кърджали отново ще се присъедини към европейските инициативи, посветени на Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими. В 11:00 часа пред паметната плоча на отец Благой Топузлиев ще се проведе възпоменателна церемония. С общинския съветник от ПП-ДБ Радослав Милев разговаряме за значението на тази дата и за посланията към..

публикувано на 22.08.25 в 09:30

Вилдан Сефер за петия сезон на душата

Стиховете са разделени в 6 цикъла "Кръговрат", "Посвещения", "От моите сезони си огрян", "Опит за автопортрет", "Да прегърнем светлината" и "Думи да обличаш в тишина". Посвещава стихове на български поети като Сергей Есенин, Георги Талев, Надежда Захариева и Божидара Ангелова , някои от които са й много близки, на големия художник..

публикувано на 18.08.25 в 15:53

В Чорбаджийско притеснени: Няма вода за хората, камо ли за чушките

От сега нататък няма да има вода за пиене, та камо ли за хората, които гледат чушки. Такива възгласи се чуват все по-често коментират в Чорбаджийско. Земеделците са притеснени . Няма друго спасение, освен да се направят язовири. Това пък казва дългогодишният кмет на селото Сами Везир. Тази година засетите площи с културата са повече..

публикувано на 18.08.25 в 13:35

Дарина Славчева Славова с ново предизвикателство: „Да запеем заедно“ вече и за фолклорни групи

След успешни онлайн инициативи, насочени към деца и младежи, народната певица и преподавател Дарина Славчева Славова отправя трето поред фолклорно предизвикателство, този път към фолклорните групи в страната и чужбина. Проектът, озаглавен „Отново да запеем заедно“, стартира в началото на август и вече събира заявки за участие. „Това е третото ми онлайн..

публикувано на 16.08.25 в 16:05

Дружинци стяга Пети селски събор

Село Дружинци в община Кирково се готви за петия селски събор. Той ще се проведе на 22 и 23 август и ще премине под наслов "Пази традициите и гледай в бъдещето". Жители и гости от цялата страна и от чужбина ще се обединят за поредна година около ценности като дом, род, уважение, живот, имане, наследство, идеали. Всъщност съборът ще започне още в..

обновено на 14.08.25 в 17:36

Крайният срок за регистрация на кладенци и сондажи наближава

До 28 ноември 2025 г. собствениците на кладенци и сондажи трябва да ги регистрират в Басейновите дирекции. Това припомни в интервю за Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" – Пловдив. "Този срок важи за всички, които използват кладенци и сондажи – както за лични, така и за стопански нужди" , каза..

публикувано на 07.08.25 в 10:35

Д-р Стефан Хаджиев: Лимитите ограничават правото на избор на пациента

Въвеждането на лимити в болниците ще ни вкара отново в разправии със Здравната каса , другият проблем е, че пациентите трябва да бъдат препращани към други лечебни заведения. Това коментира управителят на Многопрофилната болница "Проф. д-р Константин Чилов" в Мадан д-р Стефан Хаджиев.  В момента здравното заведение търси специализанти..

публикувано на 06.08.25 в 13:23