Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Реката тук в едно събира Родина, дълг, вина и болка..."

На 12 декември се навършват 32 години от трагедията във Върбица, когато десет военни загиват в придошлите ѝ води

Навършиха се 32 години от трагедията в река Върбица, когато придошлите води отнеха 10 млади живота на военнослужещи от поделението в Момчилград. 
По традиция общината в Момчилград организира всяка година на 12 декември възпоменателна церемония на паметника, който е изграден на брега на реката и бележи мястото на тежката катастрофа. 
В понеделник сутринта венци и цветя напаметника поднесоха кметът на община Момчилград Илкнур Кязим и председателя на Общинския съвет Ерсин Юмер, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, общински служители, момчилградчани. Присъстващите на церемонията почетоха с едноминутно мълчание паметта на лейтенантите Илиян Попски и Русин Самуилов, сержант Ангел Илков, ефрейторите Велин Хаджиев, Желязко Христов и Иван Янков, редниците Красимир Канев, Николай Сандев, Петко Петков, Стефан Стефанов. 10-мата загиват на 12 декември 1990 година след като при форсиране с военни машини на Върбица са отнесени от приливна вълна, образувала се в резултат от няколко дневните валежи от дъжд.

"12 декември е една черна дата в историята на Момчилград. В този ден десет млади мъже в разцвета на живота си, които служат на родината, намират смъртта си във водите на реката. Момчилград няма да ги забрави", каза кметът на общината Илкнур Кязим по време на церемонията.

Трагичен инцидент, който остави отпечатък върху живота на всички ни. Така определи случилото се през 1990-та Пламен Петков, който тогава, преди 32 години, е бил началник служба "Възпитателна работа , информация и връзки с обществеността" във военното поделение в Момчилград.

"Както пише в поделението - болка, тревога и вина, всичко е слято в едно. Има и виновни, има и болка", казва Пламен Петков. Той си спомня, че в началото водата е била малко, после е започнала да се покачва и започва да влачи камъни и дървета, което прави спасяването почти невъзможно. Въпреки това половината от заседналите в реката са спасени. За десетимата загинали спасението не идва. "Дойде вертолет, но той закъсня. Последният войник към 12 и нещо се удави, а вертолетът дойде десет минути след това", разказа още Пламен Петков. 
Грешката я знаят всички, които са запознати с военните дела. В реката са влезли едновременно и с голяма скорост всички тежки машини, а по правилата първо минава едната, след като излезе на другия бряг влиза втората и така, докато премине цялата колона. В добавка е неопитността и решението на командването да се чака вертолет.
"Шофьор съм на линейка. Три-четири пъти идвах. Войниците викаха за помощ... Тук местните викаха, дайте да вземем въжета, да вържем гуми и да ги пускаме, все ще се спаси някой", спомня си и Панайот Стамов и допълва, че военните са били против и са настоявали да се чака вертолета. 

Синът на Величка Митева е служил в поделението  през 1990 година. Тя е на възпоминателната церемония от негово име и разказва: "По някаква случайност не беше на машините. С автобус е отишъл на стрелбището. Аз бях тук. Дойдохме с още две жени. Беше ужас. Този мост беше въжен, който се люлееше отвсякъде. Когато дойдохме, имаше машини, които още се виждаха до половината. Водата продължаваше да приижда със страшна сила. Голяма трагедия беше... Моят син ми се обади сега. Той е в Копенхаген. Майко, да не забравиш, че днес е 12 декември, каза ми. Всяка година на 12 декември идвам. Защото съм благодарна, че моят син остана и много тъгувам за тези деца."

Панайот Стамов също идва всяка година, защото е участвал и е помагал тогава. "Влече ме нещо да идвам", казва той.

А Пейчо Марков смята, че е можело момчетата да бъдат спасени. "Цялата работа дойде от този, който каза, че ще дойде вертолет. И спряха да се занимават", казва мъжът. И е тук и след 32 години, защото загиналите "са млади момчета, трябва да ги почетем, защото те умряха за България".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13