От 12 до 15 януари в над 200 влажни зони в страната се провежда традиционното среднозимно преброяване на водолюбивите птици. Инициативата е международна, провежда се за 47-ми път. Извършва се винаги във втората седмица на януари по едно и също време в над 100 страни по света. В България тя се осъществява от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда. В кампанията се включват и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), Българската академия на науките, природозащитни граждански организации и доброволци по места.
Големите язовири по поречието на Арда – "Кърджали", "Студен кладенец", "Ивайловград", както и язовирите "Боровица" и "Тракиец" и няколко по-малки водоеми около Ловното стопанство в Нановица, са местата в Източните Родопи, които са включени в традиционното среднозимно преброяване на водоплаващите птици.
Мониторингът се осъществява в световен мащаб от 1967 година и е едно от най-масовите събития, свързани с опазването на природата. Преброяването дава сведения в дългосрочен план за популацията на водоплаващите птици, кои видове намаляват и кои се увеличават в дадени местообитания. Данните са важни за хората, защото дават сведения за състоянието на местата, където зимуват птиците и какъв е екологичния баланс на тези места, обясни в сутрешния блок на Радио Кърджали Добромир Добрев, експерт в БДЗП.
Тенденцията в последните години е към по-топли зими, коментира още Добромир Добрев. Промените в климата влияят на миграционните пътища на зимуващите птици. Така в страната ни вече не зимува червеногушата гъска, която избира по-северни местообитания, но пък все по-често се срещат розовото фламинго, тундровият лебед и къдроглавият пеликан, даде примери от предишни години Добромир Добрев: "От 22 години участвам в преброяванията и от собствени наблюдения мога да твърдя, че когато започнах, се срещаха много повече и разнообразни видове птици. Особено птици, кото идват от най-северните части на Азия и Европа - например червеногушата гъска, която през последните две-три години поради много по-топлите зими зимува все по- на север от България. От друга страна, видове, които се срещат на юг и зимуват южно от нашата страна, пък се наблюдават все по-често у нас - като розовото фламинго, тундровият лебед, който променя своите зимовища, къдроглавият пеликан също."
И други фактори влияят върху видовете зимуващи птици в Източните Родопи, освен климата, коментира Добромир Добрев. Той посочи като такива разрушаването на много важни влажни зони, пресушаване на езера и отново даде пример с червеногушата гъска, която преди 20 години, заради унищожаване на местообитанието й в Прикаспийското крайбрежие се мести да зимува на около 1800 км в България.
Повече по темата може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Добромир Добрев от БДЗП
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478