Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ към ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велинград тази година отбелязват 70-годишен юбилей от основаването си.
Историята на читалището започва от 1905 година, когато е създаден, но заради двете балкански войни дейността на културната институция в този период е ограничена. Започва нов и активен живот през 1925 година. Към читалището се формират и действат различни групи и състави в това число и с фолклорна насоченост. Официално първоприемник на днешния ансамбъл става създадения през 1953 година битов ансамбъл към читалището негов първи ръководител е Димитър Стоянов Ганев, който е баща на небезизвестния в днешното съвремие юрист политик, народен представител от близкото минало Стоян Ганев. Димитър Ганев е бил надарен народен музикант и нещо любопитно, съученик на Николай Гяуров. В последствие ръководители на ансамбъла са все хора с отношения към културата, музиката, фолклора обществения живот на младия новосъздаден Велинград.
Официално битовият ансамбъл става Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ през 80-те години на XX век. В най новата си история от 2004 г. до момента негов главен художествен ръководител е Боян Байраков.
В творческата си биография ансамбъла има много върхове свързани с национални и международни изяви. През 2015 година той е удостоен със званието „Представителен“ ансамбъл за народни песни и танци. През последните години читалището активно работи по различни европейски проекти и инициативи, като основната цел е да осъвременят репертоара на ансамбъла да дадат възможност на самодейците в него за среща и работа с известни и утвърдени имена в хореографията и музиката.
Към дейността му има интерес и ежегодно в различните формации влизат нови и млади хора обичащи и желаещи да пазят популяризират българския фолклор и в частност фолклора на Чепинското корито.
Към ансамбъла днес има женска и мъжка певчески групи, танцов състав и музиканти.
2023 година е юбилейна – 70 години. Цялостната програма от януари до юли е готова и утвърдена. За нейната реализация читалището спечели проект за финансова подкрепа от Национален фонд Култура. Освен традиционни концерти в програмата са заложени и нови форми за изява, предстои в раната пролет пътуваща изложба – „70 г. ансамбъл Чепино“, предстои рекламен клип на ансамбъла . Много информация и видеа за ансамбъла и живи излъчвания ще има в социалните мрежи с цел достигане до по широка и по- млада публика. От читалището обвързват част от концертната дейност и с тяхната кауза „Да възродим старото читалище“. И един от тържествените концерти отново ще бъде в недостроената сграда (стара сграда, където преди повече от 35 години се е помещавало читалището. бел. ред.)
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478