Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ към ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велинград тази година отбелязват 70-годишен юбилей от основаването си.
Историята на читалището започва от 1905 година, когато е създаден, но заради двете балкански войни дейността на културната институция в този период е ограничена. Започва нов и активен живот през 1925 година. Към читалището се формират и действат различни групи и състави в това число и с фолклорна насоченост. Официално първоприемник на днешния ансамбъл става създадения през 1953 година битов ансамбъл към читалището негов първи ръководител е Димитър Стоянов Ганев, който е баща на небезизвестния в днешното съвремие юрист политик, народен представител от близкото минало Стоян Ганев. Димитър Ганев е бил надарен народен музикант и нещо любопитно, съученик на Николай Гяуров. В последствие ръководители на ансамбъла са все хора с отношения към културата, музиката, фолклора обществения живот на младия новосъздаден Велинград.
Официално битовият ансамбъл става Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ през 80-те години на XX век. В най новата си история от 2004 г. до момента негов главен художествен ръководител е Боян Байраков.
В творческата си биография ансамбъла има много върхове свързани с национални и международни изяви. През 2015 година той е удостоен със званието „Представителен“ ансамбъл за народни песни и танци. През последните години читалището активно работи по различни европейски проекти и инициативи, като основната цел е да осъвременят репертоара на ансамбъла да дадат възможност на самодейците в него за среща и работа с известни и утвърдени имена в хореографията и музиката.
Към дейността му има интерес и ежегодно в различните формации влизат нови и млади хора обичащи и желаещи да пазят популяризират българския фолклор и в частност фолклора на Чепинското корито.
Към ансамбъла днес има женска и мъжка певчески групи, танцов състав и музиканти.
2023 година е юбилейна – 70 години. Цялостната програма от януари до юли е готова и утвърдена. За нейната реализация читалището спечели проект за финансова подкрепа от Национален фонд Култура. Освен традиционни концерти в програмата са заложени и нови форми за изява, предстои в раната пролет пътуваща изложба – „70 г. ансамбъл Чепино“, предстои рекламен клип на ансамбъла . Много информация и видеа за ансамбъла и живи излъчвания ще има в социалните мрежи с цел достигане до по широка и по- млада публика. От читалището обвързват част от концертната дейност и с тяхната кауза „Да възродим старото читалище“. И един от тържествените концерти отново ще бъде в недостроената сграда (стара сграда, където преди повече от 35 години се е помещавало читалището. бел. ред.)
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478