Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС отпуска до 15 000 лева на домакинство за собствен соларен панел

Европейския съюз отпусна средства, с които домакинствата в България да могат да кандидатстват за изграждане на собствени фотоволтаични системи.

„Това е огромен шанс, социална мярка, която достига директно до хората. Очаквам тя да има дълготраен и силно положителен ефект както за икономиката и екологията като цяло, така и за всички, които успеят да се възползват от нея“.

Това коментира в ефира на Радио Кърджали енергийният експерт Илия Илиев

Той е роден в Хасково, бил е енергиен експерт в 41-то, 42-то и част от 43-то Народно събрание. Председател е на Българската асоциация за възобновяема енергия.

„Изграждането на собствени фотоволтаични системи може да направи домакинствата напълно енергийно независими, или почти независими от доставчиците на електроенергия“, смята Илия Илиев.

Отпуснатите от ЕС средства ще се използват по две направления. Осигуряване на системи за битова топла вода и соларни панели за производство на електроенергия.

По първата част помощта за домакинствата е до 1960 лева, а по втората, за соларните панели може да достигне до 15 000 лева. В зависимост от това към коя мярка ще се насочат повече кандидати, отпуснатите средства могат да достигнат за между 10 000 и 15 000 български домакинства.

Важно е да се знае, че това е мярка от зеления преход. 

Кандидатите за финансиране към момента на кандидатстване трябва да имат не ефективен метод на отопление – печка или котел с твърдо гориво.

Целта на мярката е и да намали количеството вреди емисии в атмосферата.

Кандидатите трябва да са български граждани или граждани на ЕС, със собствено жилище, в рамките на границите на населеното място на дадената община.

Ако са граждани на трета страна трябва да имат статут на постоянно пребиваващи.

Кандидатът трябва да е собственик на поне 51 процента от жилището, то трябва да е основното му жилище.

Ако има по-малко от 51 % от собствеността ще му е необходимо съгласието на останалите съсобственици.

Важно е също така да се знае, че във входа или в сградата не трябва да има регистрирани юридически лица с нестопанска цел. Защото мярката е ориентирана изцяло към физически лица и енергия, единствено за битови цели.

За това какви са критериите, трудна ли е процедурата и кои са най-важните неща, които трябва да знаем когато кандидатстваме по тази мярка? На всички тези въпроси отговаря енергийният експерт Илия Илиев в сутрешния блок на Радио Кърджали „След първото кафе“.

Цялото интервю на Радка Петкова може да чуете в прикачения звуков файл:



По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям интерес към безплатната подмяна на отоплението в Кърджали – кампанията продължава

Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..

публикувано на 17.07.25 в 13:40

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05

22-ма подадоха заявления за директори на осем училища и институции в област Кърджали

22  заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...

публикувано на 15.07.25 в 17:05

100 деца се учат да плуват в Момчилград

Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В  инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..

публикувано на 15.07.25 в 13:05

Цветомир Хаджиев: В област Кърджали има ръст на получените енергийни помощи

663 заявления за помощи за отопление са подадени в област Кърджали през първата седмица от началото на приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г..   Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Въпреки това, пред гишетата на дирекция „Социално подпомагане“ в Кърджали се..

публикувано на 15.07.25 в 10:34
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43
д-р Сибел Байрям

Д-р Сибел Байрям: И животните страдат от жегите

Домашните любимци също страдат от жегите. Как да облекчим състоянието им и как да ги предпазим от опасностите, които крият високите температури? Кучетата трябва да се извеждат на разходка рано сутрин или по-късно вечерта, когато няма пряко слънце и асфалтът е изстинал. Трябва да им се осигурява прясна вода и по време на разходката и да ги водим по..

публикувано на 11.07.25 в 12:34