Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС отпуска до 15 000 лева на домакинство за собствен соларен панел

Европейския съюз отпусна средства, с които домакинствата в България да могат да кандидатстват за изграждане на собствени фотоволтаични системи.

„Това е огромен шанс, социална мярка, която достига директно до хората. Очаквам тя да има дълготраен и силно положителен ефект както за икономиката и екологията като цяло, така и за всички, които успеят да се възползват от нея“.

Това коментира в ефира на Радио Кърджали енергийният експерт Илия Илиев

Той е роден в Хасково, бил е енергиен експерт в 41-то, 42-то и част от 43-то Народно събрание. Председател е на Българската асоциация за възобновяема енергия.

„Изграждането на собствени фотоволтаични системи може да направи домакинствата напълно енергийно независими, или почти независими от доставчиците на електроенергия“, смята Илия Илиев.

Отпуснатите от ЕС средства ще се използват по две направления. Осигуряване на системи за битова топла вода и соларни панели за производство на електроенергия.

По първата част помощта за домакинствата е до 1960 лева, а по втората, за соларните панели може да достигне до 15 000 лева. В зависимост от това към коя мярка ще се насочат повече кандидати, отпуснатите средства могат да достигнат за между 10 000 и 15 000 български домакинства.

Важно е да се знае, че това е мярка от зеления преход. 

Кандидатите за финансиране към момента на кандидатстване трябва да имат не ефективен метод на отопление – печка или котел с твърдо гориво.

Целта на мярката е и да намали количеството вреди емисии в атмосферата.

Кандидатите трябва да са български граждани или граждани на ЕС, със собствено жилище, в рамките на границите на населеното място на дадената община.

Ако са граждани на трета страна трябва да имат статут на постоянно пребиваващи.

Кандидатът трябва да е собственик на поне 51 процента от жилището, то трябва да е основното му жилище.

Ако има по-малко от 51 % от собствеността ще му е необходимо съгласието на останалите съсобственици.

Важно е също така да се знае, че във входа или в сградата не трябва да има регистрирани юридически лица с нестопанска цел. Защото мярката е ориентирана изцяло към физически лица и енергия, единствено за битови цели.

За това какви са критериите, трудна ли е процедурата и кои са най-важните неща, които трябва да знаем когато кандидатстваме по тази мярка? На всички тези въпроси отговаря енергийният експерт Илия Илиев в сутрешния блок на Радио Кърджали „След първото кафе“.

Цялото интервю на Радка Петкова може да чуете в прикачения звуков файл:



По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43