Има вероятност вътрешни преустройства, които са извършвани в апартаментите да са компрометирали сеизмичната устойчивост на жилищните блокове и да са ги направили опасни. Мнението изказа в ефира на Радио Кърджали конструкторът с дългогодишен опит в проектирането и строителния надзор на сгради инж. Красимира Костадинова.
Стартира нова програма за саниране на многофамилни жилищни сгради. Едно от изискванията да бъде одобрен блока за включване в нея е техническото му обследване и изготвянето на технически паспорт. Преустройствата трябва да бъдат отразени в техническия паспорт на сградата, „но в повечето паспорти не пише, че трябва да се направи нещо, за да се укрепи сградата, защото, ако пише, това значи, че тази оценка за сеизмичност е отрицателна, т.е. нищо не може да се прави в тази сграда“, поясни инж. Костадинова. Има вероятност преустройства, които са правени по блоковете да са нарушили в някаква степен конструкцията му и да са го направили опасен, допълни тя.
Това в голяма степен важи за преустройствата по ниските и партерните етажи, „където е разчиствано за магазини да се отвори площ, има премахвани стени, на някои места и колони“. Преди години нормативната уредба е имала „вратичка“, която е допускала тези преустройства да се правят законно. Новият правилник изисква да се докаже, че ремонтът не променя сеизмичната устойчивост на сградата. „Доколко се прави това всеки проектант си носи отговорност“, коментира инж. Костадинова.
Отговорността за съблюдаването на законността и сигурността за външните, видимите преустройства е на строителния надзор, на съответните общински служби, а също, разбира се, на ДНСК. Когато става въпрос за частните жилища, „хората смятат – това си е моето и мога да си правя каквото си искам“, сочат наблюденията на специалиста. Според нея работещото решение за осъществяване на превенция и контрол е гражданската бдителност и активност. „Единственото, за да може да вземе отношение незаконното строителство към общината или ДНСК – по подадена жалба от съседи. Хората, които чуват, че някой руши в блока, пишат една жалба и тогава ще отиде човек да види. Иначе не може да разчитаме, че всеки собственик ще си подаде молба, ще си направи проект ... Много хора си мислят – то няма да дойде до нас. Ама, очевидно, не е вярно, защото, както стана в Турция, можеше и при нас да е и резултатът щеше да е плачевен, определено“, каза още инж. Костадинова.
Тя не пожела да коментира качеството на новото строителство. „Смятам, че всеки съответен инженер си спазва стриктно наредбите. Общо взето мисля, че се спазват“, допълни конструкторът.Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..
Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..
На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..
Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..
Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза пред Радио Кърджали д-р Виктор..
Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478