Липсата на практическа насоченост е един от основните проблеми в българската образователна система. Трябва да знаем какво ще е нужно в живота на децата ни след двадесет години, за да ги научим на това. Мнението е на един от водещите преподаватели по немски език в Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали Нигяр Наим. Тя е съавтор на учебници и помагала, а също един добър пример в образованието на билингви. Казва, че не се чувства различна заради потеклото си. „Това е моята страна, както е твоята. Това, че ти имаш име Галя не те прави с някакви повече права от мен, т.е. аз имам същите права, но имам и същите задължения. По-скоро се дразня, когато ме карат да се чувствам различна“, казва Нигяр. Тя гостува в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.
Връща се със спомени в годините назад към родното село Комунига, където е завършила началното си образование в училището, в което баща й е бил учител.
„Баща ми винаги е бил много специален за мен“, разкрива Нигяр и подчертава, че точно той е изиграл най-решаваща роля за формирането й като личност. В разказа й изплуват спомени от детството за любовта към книгите. „Аз се удивлявам какви книги сме чели в това време в едно село. Да, имали сме тази възможност. Да, нямали сме интернет, нямали сме какво друго да прави, но това са световни автори, които никой не е предполагал, че някой на село чете“, казва Нигяр. Най-важният урок, научен от баща й е да бъде себе си. „Беше партиен член, но той никога не изневери след промените на себе си. И много хора го ценяха точно за това“. Пак по препоръка на баща си кандидатства и става ученичка в първия випуск на Езиковата гимназия в Кърджали.
В семейството й днес, което е смесен брак, всеки от тримата – синът й Георги-младши, самата Нигяр и съпругът й Георги, има право да се самоопредели какъв е като етнос и изборът на всеки се уважава.
Нигяр Наим е съавтор с д-р Иван Попов от Софийския университет на учебник за обучение на чужд език. В дидактическата част на модула „Езикът чрез литературата“ е автор на упражненията. „Аз винаги съм искала да бъда учителка. На мен ми харесва …Трябва да си намериш пътя към учениците“, разкрива рецептата за успех в работата преподавателката по немски език.
Счита, че е добре учители, които влизат в часовете реално, да участват в създаването на учебници, помагала, но също и в програмата за изучавания материал. Добре би било също, ако не се задължават да се придържат стриктно към съдържанието в учебниците, а да има възможност за въвеждане на собствени иновации в преподаването. „В образованието основно проблемите ни са в това, че ние взаимстваме уж най-доброто, но не съумяваме да си създадем наш модел“, коментира образователната ни система учителката. По оценката й лошото в нашето образование е, че е прекалено теоретично. „Мисля, че трябва да знаем какво след двадесет години ще трябва на децата, за да ги готвим за това“, категорична е Нигяр Наим.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..
Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%. “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..
Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..
На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..
Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..
Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..
Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478