Във всеки лош човек има добро. Възрастните да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората. Мъдрото послание е на десетгодишния Манол Гаренов от Кърджали. Той е син на енорийския свещеник на централния храм „Св. Георги“. Ученик е в IV„а“ клас на СУ „Отец Паисий“ с природоматематическа насоченост, в класа на госпожа Бабаева.
Манол стана, най-неочаквано за самия него, „медийна звезда“, след като съвсем спонтанно дари спестяванията си за пострадалите в Турция от катастрофалното земетресение на 6 февруари. Четвъртокласникът беше първият дарител в Районното мюфтийство в областния град.
„Всъщност, аз изобщо нямам никаква представа защо идваха телевизии и вестници. Аз просто исках да си даря парите, само че за мен не е извънредно, защото преди (време, б.а.) още няколко пъти съм помагал“, коментира ситуацията Манол в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали, където гостува заедно с майка си Ирена.
Манол знае турски език. Говори много добър литературен език по оценката на депутати от Меджлиса, гостували неотдавна в Кърджали и на които десетгодишният младеж е бил преводач в някои от срещите им. Знае още, разбира се, български език и в момента учи гръцки.
В училище най-много обича часовете по „Човек и общество“, където учат и история. „Само че, донякъде не ми харесва, защото историята така е написана, че просто много лошо, всичко го правят много лошо за турците. Малко невярно историята е написана“, споделя момчето. Затова има препоръка към авторите на учебниците: „Бих искал да им кажа да не ги пишат така, защото тука, все пак, сме съседни държави и както има и лоши, и добри турци, така и българи има и много лоши, и много добри“.
Манол е с разностранни интереси – полиглот, еколог, обича да си строи – колиби. Интересува се от история на Османската империя. Иска да научи още арабски език, а също да стане свещеник и професор по история.
Четвъртокласникът е абсолютно убеден филантроп. Вярва, че „във всеки лош човек има и нещо добро“.Посланието му към възрастните е: „Просто да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората – тия са турци, тия са българи, тия са мюсюлмани и така да ги разделят. И също така на децата искам да кажа и те да се държат добре един към друг, да не замърсяват природата“.
„Лекотата, с която откликва на всеки призив за доброта ме радва най-много, защото това говори, че има добро сърце, а от добро сърце произлизат много други добри неща“, споделя Ирена, майката на Манол. Вероятно една от причините за милосърдността му е, че расте и е възпитаван в свещеническо семейство и от рано попива християнските ценности и добродетели. Вярата в Бога дава основата на тази състрадателност. „Много е важно децата от малки да разберат кое е добре да правят, от кое да се въздържат, как да се държат помежду си, как да се държат с другите хора, за да израснат наистина ценностни и стойностни хора“, категорична е майката.
Все повече бездуховност и материализъм, отчуждение и апатия към чуждата болка, завладяват живота ни, казва презвитерата. В последните дни обаче вълната от съпричастност след земетресението в Турция сякаш опровергава тези наблюдения. „Видяхме, че човешкото все пак е останало у хората и това дава голяма надежда“, уверена е майката.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478