Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетгодишният младеж знае три езика, иска да учи арабски и османска история

Четвъртокласникът Манол гради мостове между българи и турци

3
Манол Гаренов
Снимка: Галина Стефанова

Във всеки лош човек има добро. Възрастните да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората. Мъдрото послание е на десетгодишния Манол Гаренов от Кърджали. Той е син на енорийския свещеник на централния храм „Св. Георги“. Ученик е в IV„а“ клас на СУ „Отец Паисий“ с природоматематическа насоченост, в класа на госпожа Бабаева.

Манол стана, най-неочаквано за самия него, „медийна звезда“,  след като съвсем спонтанно дари спестяванията си за пострадалите в Турция от катастрофалното земетресение на 6 февруари. Четвъртокласникът беше първият дарител в Районното мюфтийство в областния град.

„Всъщност, аз изобщо нямам никаква представа защо идваха телевизии и вестници. Аз просто исках да си даря парите, само че за мен не е извънредно, защото преди (време, б.а.) още няколко пъти съм помагал“, коментира ситуацията Манол в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали, където гостува заедно с майка си Ирена.

Манол знае турски език. Говори много добър литературен език по оценката на депутати от Меджлиса, гостували неотдавна в Кърджали и на които десетгодишният младеж е бил преводач в някои от срещите им. Знае още, разбира се, български език и в момента учи гръцки.

В училище най-много обича часовете по „Човек и общество“, където учат и история. „Само че, донякъде не ми харесва, защото историята така е написана, че просто много лошо, всичко го правят много лошо за турците. Малко невярно историята е написана“, споделя момчето. Затова има препоръка към авторите на учебниците: „Бих искал да им кажа да не ги пишат така, защото тука, все пак, сме съседни държави и както има и лоши, и добри турци, така и българи има и много лоши, и много добри“.

Манол е с разностранни интереси – полиглот, еколог, обича да си строи – колиби. Интересува се от история на Османската империя. Иска да научи още арабски език, а също да стане свещеник и професор по история.

Четвъртокласникът е абсолютно убеден филантроп. Вярва, че „във всеки лош човек има и нещо добро“.Посланието му към възрастните е: „Просто да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората – тия са турци, тия са българи, тия са мюсюлмани и така да ги разделят. И също така на децата искам да кажа и те да се държат добре един към друг, да не замърсяват природата“.


Манол и майка му, презвитера Ирена - гости в студиото на

Лекотата, с която откликва на всеки призив за доброта ме радва най-много, защото това говори, че има добро сърце, а от добро сърце произлизат много други добри неща“, споделя Ирена, майката на Манол. Вероятно една от причините за милосърдността  му е, че расте и е възпитаван в свещеническо семейство и от рано попива християнските ценности и добродетели. Вярата в Бога дава основата на тази състрадателност. „Много е важно децата от малки да разберат кое е добре да правят, от кое да се въздържат, как да се държат помежду си, как да се държат с другите хора, за да израснат наистина ценностни и стойностни хора“, категорична е майката.

Все повече бездуховност и материализъм, отчуждение и апатия към чуждата болка, завладяват живота ни, казва презвитерата. В последните дни обаче вълната от съпричастност след земетресението в Турция сякаш опровергава тези наблюдения. „Видяхме, че човешкото все пак е останало у хората и това дава голяма надежда“, уверена е майката.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02