Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чистач на космоса – професията на деня утре

3
Снимка: pixabay

Най-скъпо платената професия на бъдещето вероятно ще е ЧНБКП. Какво е ЧНБК? – чистач на най-близкото ни космическо пространство. Интересното допускане направи в ефира на Радио Кърджали д-р Никола Петров, директор на Националната астрономическа обсерватория „Рожен“.

Астрономът разкри истината за редицата светещи обекти, която наблюдавахме в продължение на няколко вечери в нощното небе над много населени места у нас, включително Кърджали. Не става въпрос за неидентифицирани летящи обекти (нло), а за популярните вече малки спътници, изстреляни от компанията на Илон Мъск. Те са свързани основно с комуникациите. Вече са почти 6000 на брой, а перспективата е да достигнат до 40 000. „Ние виждаме тези, които са изстреляни наскоро, да речем преди ден, два, три. Виждаме ги в продължение на няколко дни. След това те се разпръсват, отдалечават от земята така, че разсеяната светлина от слънцето да е доста слаба за нас и ние не можем да ги видим с очите си, но не е нещо, което не е обяснимо“, коментира д-р Петров.

Събитието все пак не е съвсем обикновено. Това са спътници, които се изстрелват в серии един или два пъти в месеца по около 50. Те са с размерите почти на малък автомобил или малък гардероб. Последните, които се наблюдаваха наскоро, са изстреляни на 12 февруари т.г. В началото хората са ги видели почти един до друг. В следващите вечери са могли да бъдат разделени, обясни специалистът.

 „На 16-ти и 17-ти обаче ще е пак шоу. Те ще бъдат отново ярки и ще се виждат около 6.20 – 6.30, като вече и времето ще е около десетина – петнадесет минути при тяхното наблюдение“, съобщи директорът на обсерваторията.


Тези спътници ще бъдат разположени като огромна мрежа около цялото земно кълбо на височина от около 300 до 700 км. Тези модерни и полезни в ежедневието ни съоръжения обаче създават не малко грижи за обществото на астрономите, защото не е далече времето, когато малки изкуствени спътници, като тези, ще започнат да замърсяват околното космическо пространство и ще трябва да се намери начин да бъде чистено. „Всички тези изкуствени спътници, изстреляни от земята, те във времето спират да работят и създават т.нар. „космически боклук“ … До няколко години със сигурност ще започнем да говорим как ще се изчистим от тях“, коментира д-р Петров. Може би чистач на най-близкото космическо пространство ще е една от най-скъпо платените професии на бъдещето, допусна той.

Астрономите вече провиждат опасността от замърсяване на най-близкия ни космос и алармират, но „няма кой да ни чуе“, подчерта специалистът. „Аз, за себе си не мога да си обясня що за идея е това как ще колонизираме Марс и ще тераформираме тази планета, за да я направим прекрасна за живеене, а в същото това време унищожаваме планетата, на която сме се родили и е единственото място, на което можем да живеем. Дори само тази идея – ще отидем на Марс или където и да е, но преди това да си затрием планетата Земя, за мене е малко трудно обяснимо“, каза д-р Никола Петров.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кичка Савова

Седем години без тракийската певица Кичка Савова, но с жива памет и наследство

На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея. „Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек,..

публикувано на 25.01.25 в 14:50

РИОСВ - Хасково: Неприятната миризма в Кърджали е от производствената база на "Хармони"

Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..

публикувано на 24.01.25 в 16:48
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35