Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Женда" - царството на муфлоните

7
Снимка: ДЛС "Женда"

Наричат Държавно ловно стопанство "Женда" „Царството на муфлона“. Територията му е единствената в Източните Родопи, в която се отглеждат тези диви животни - муфлоните. Но не само. Тук има още благороден елен, елен лопатар, сърна и дивя свиня. Срещат се и заек, вълк, чакал, бялка, черен пор, язовец, невестулка, видра.


Близо 21 500 хектара площ обхваща територията на ДЛС "Женда". То е едно от най-красивите и живописни места в Източните Родопи. Разположено е върху два различни планински хълма. Западният е типично планински, с ясно изразени стръмни била, дълбоки и врязани дерета, отсечени склонове. А източният комплекс е със заоблени форми, разлети била и недобре изразена долинна мрежа. Най-голямото богатство на стопанството са животните.

Повече за видовото разнообразие разказва директорът на ДЛС "Женда" инж. Радослав Боев: „Територията на стопанството се разделя на свободна територия, където обитава благороден елен, сърната и дивата свиня, и територии – т.нар. бази за интензивно стопанисване на дивеча – оградените площи. В тези оградени площи стопанисваме муфлон, елен-лопатар и дива свиня… Да, в Кърджали само при нас има муфлон. Той е вкаран от създаването на стопанството. Това е основният вид дивеч на стопанството.“

инж. Радослав Боев

Около 200 са муфлоните  в двата района – "Болярци" и "Женда", на Държавно ловно стопанство "Женда". Наскоро броят им нарасна с още 10 мъжки, които са докарани от района на Панагюрище и пуснати в оградените площи на стопанството, разказва инж. Боев.

„Целта на вкарването на дивеча е т.нар. „опресняване на кръвта“, подобряване на наличния генофонд на стопанството и подобрение на трофейните и екстериорните качества на дивеча… Ще вкараме и женски муфлони, но в момента периодът, в който се намират муфлоните, женските са бременни и не позволяват тяхното хващане и разселване.“


Всъщност, чрез опресняването на кръвта в стопанството идват животни, които имат по-добър или различен генофонд, и така – при създаване на следващо потомство, спомагат да се подобри качеството на дивеча на територията на "Женда". Новодомците, които са пуснати наскоро, са с размер на рогата между 60 и 80 см и са на средна възраст, каза още инж. Радослав Боев. Той уточни, че това опресняване на кръвта се извършва и при благородните елени в стопанството.


„Благородните елени, които внесохме, ги внесохме в долния район на стопанството – в "Болярци". Там няма благороден елен. Благородният елен е в горната част на стопанството – района на Безводно, Женда. Благородният елен по принцип обитава свободните територии, но внасянето на този благороден елен в долната част и пускането му в базите за интензивно стопанисване на дивеча – целта е отглеждането на … вида и с цел след време да бъде разселен вд свободните територии и да се свърже с популацията, която преди беше разселена в "Студен кладенец".“

По програмата за разселване на благородни елени в ДЛС "Женда" работят заедно с екипа на Фондация "По-диви Родопи", а животните идват от Ловно стопанство "Витиня". Освен на благородните елени, увеличава се и броят на елените лопатари.


Амбициите на ръководството на ДЛС "Женда" не спират до тук. Ще продължат разселванията на диви животни на територията на стопанството. Още през есента се обмисля да се пуснат и женски муфлони, а в бъдеще в Източните Родопи ще дойдат и животни от Словакия и Унгария, които са  с много добри показатели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Наши поети зарадваха българчета в Албания

В делегация от наши поети и писатели се включиха  кърджалийските поетеси и автор на детска литература Вилдан Сефер и Божидара Ангелова. Творците посетиха албанските градове Дуръс и Елбасан, където се срещнаха с етническите българи зад граница, а поводът бе 24 май.  Част от групата бяха и поетите: Мариела Конова, Минко Танев и Христо..

публикувано на 28.05.25 в 16:14
Габриела Руменова

Габриела Руменова: Тротинетките да са изправни и да се карат с предпазна екипировка

За безопасността на алтентативните на автомобилите средства за придвижване като тротинетки, ролери, скейтборди и велосипеди разговаряхме с Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". От изключителна важност е да се следи както за изправността на превозното средство, така и спазването на  инструкциите за употреба и ползването на..

публикувано на 25.05.25 в 19:16

"Азбука на живота" - жив урок на любов към кирилицата

Голямо пано, изобразяващо красотата на кирилицата "Азбука на живота", представиха творците в Керимовата къща в Кърджали в навечерието на 24 май. Това не е нова идея, но този път се реализира по друг начин, каза галеристът Пенка Атанасова.   30 букви бяха представени върху 30 платна от 13 художника, а гости на откриването бяха ученици от..

публикувано на 25.05.25 в 18:35

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването си спомняме за един от най-великите рок вокалисти на нашето поколение Крис Корнел, който се присъедини към небесния хор на 17 май преди 8 години.  Ще чуем и какво нарисуваха творците на Кърджали за 24 май и какво завещата на децата, които участваха в работилницата за букви в Керимовата къща. Очакват ни изненади,..

публикувано на 25.05.25 в 18:16

Село Виево се готви за празник с курбан, фолклор и много веселие

На 31 май в смолянското село Виево ще се проведе традиционният празник на селото. Събитието се отбелязва ежегодно в последната събота на месец май и събира жители, гости и потомци на виeвци от близо и далеч. Подготовката вече е в разгара си, а програмата обещава богати емоции и много родопски дух. „ Това е традиционен празник за нас. Винаги го правим в..

публикувано на 24.05.25 в 18:05

Фолклорен конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“ събира таланти от цяла България

На 31 май и 1 юни 2025 г. в родопското село Широка лъка ще се проведе седмото издание на фолклорния конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“. Организатор на събитието е Националното училище за фолклорни изкуства, с подкрепата на Министерството на културата, Община Смолян и Кметство Широка лъка. Ганчо Гавазов – учител по гъдулка и диригент на..

публикувано на 24.05.25 в 17:25

Песен за бай Дафо – почит към родопския гайдар от Христо Коритаров и Даниел Караасенов

Една нова родопска песен събира в себе си обичта, вдъхновението и дълбокото уважение към една от най-значимите фигури в традиционната ни музика – бай Дафо Трендафилов. Музикалният проект, озаглавен „Песен за бай Дафо“ , е дело на известния гайдар Христо Коритаров и младия народен певец Даниел Караасенов.Песента възниква като дълбоко лична инициатива на..

публикувано на 24.05.25 в 16:55