Връзката между свещенослужението и хобито, свързано с „бензин в кръвта“ е вярата, категоричен е отец Бисер Пасков, енорийски свещеник в с. Новачене, с. Бацова махала и с. Мечка община Никопол. Той беше един от съдиите в „Кърджали офроуд фест 2023“, който се завърна след двугодишно прекъсване, заради ковид пандемията и се проведе между 3 и 5 март. „Както един състезател, когато застане на старта и вярва, че той ще финишира здрав, успешен и може би един от първите, така и с вяра заставаме в храма и отправяме своите молитви към Господа за здраве, спасение, за наше благополучие. Така че общото в двете неща за мене, специално, е вярата и на второ място е любовта, защото, както е написано и в Светото писание, Бог е любов“, казва отец Бисер в студиото на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.
Отец Бисер кара всякакви видове мотори. Носи „бензин в кръвта“ си още от дете. Има ATV, има ендуро мотор, лодка, чопър 1100 кубика. На любопитните погледи и питания отговаря, че не кара моторите си с расото и уточнява, че няма нищо необичайно в това един свещеник да е и рокер или офроудър, защото „аз първо съм роден човек, а по-късно, по призвание може би, ставам свещеник“, както това се случва с „доктори, съдии, всеки, както си избере посоката в живота или по-точно, както му е предначертано“.
Дядо му и местния свещеник го въвеждат в храма и вярата още в детските години. Във времената на тоталитаризма, заради влизането му църквата, е наказан от училищните власти. Това го отдалечава от мечтата да стане свещеник. Но което е угодно Богу да се случи, се случва. След време се връща в храма.
Голям процент от завръщането на хората днес в черквите е по-скоро мода, но макар малкия процент вярващи, са искрени, сочат наблюденията на отец Бисер.
Съвременните технологии помагат на обръщането отново на хората към религията, счита свещеникът. „Поканени“ от публикации във фейсбук на вековната църква, в която служи и е възстановил, при него идват да се венчават и кръщават децата си хора от цялата страна. „Това ме кара да вярвам, не че вярата се връща, а че вярата я е имало винаги и ще я има“, категоричен е отец Бисер. „Няма човек без вяра, без значение каква религия изповядва. Та ние дори вечер, като си легнем, си правим планове за утрешния ден – това е вяра. Ние вярваме, че на утрешния ден ще се събудим живи, здрави и ще си свършим своите задължения и ще осъществим своите планове“, споделя свещеникът.
Щастлив е от успешното съчетаване, от намерения баланс, между блаженството, което му носи общуването с Бога и адреналина, който го изпълва в офроуд преживяванията.
В студиото на „На чаршията, в чата“ отец Бисер Пасков гостува с колегата си, също съдия в офроуд състезанието, Сечкин Ахмедов от Никопол. И двамата обещаха да се върнат отново в Кърджали, впечатлени освен от забележителностите, също така от многото млади усмихнати хора. „Отворени сърца, усмихнати, това е благодат“, по думите на отец Бисер.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478