"651 нарушения, 254 от които са нелоялни търговски практики, е констатирала Комисията за защита на потребителите (КЗП) при извършени 755 проверки в търговски хранителни вериги".
Тези последни данни съобщи пред БНР Ангел Джалев от Комисията за защита на потребителите.
Той подчерта, че проверките са фокусирани върху големите хранителни вериги, защото по-голямата част от хората пазаруват от тях.
По думите му се наблюдава "неприятна и изключително тревожна тенденция" при нелоялните търговски практики:
"Може би проблемът е бил неглижиран и се е натрупал на пазара. Трябва да му се обърне специално внимание, защото този проблем изкривява целия пазар. Прилагането на нелоялна търговска практика от страна на големите търговци принуждава и малките търговци да прилагат същите практики, което изключително много изкривява пазара и е предпоставка за изкуственото завишаване на цената, тъй като на стоките се придават качества, които не притежават, и се продават по този начин на завишена цена, която не отговаря на качеството".
Към момента не е налаган максималният размер на санкция за нелоялна търговска практика, каза Джалев и уточни, че кампанията за проверки е започнала скоро:
"Хубаво е да се помисли и за завишаване на санкциите, тъй като европейската практика е санкцията да е процент от оборота на конкритния търговец, а не като у нас - от 5 до 50 хил. лева. Ако се завишат санкциите, ще има възпиращ и възпитателен ефект".
"Притеснителна е тенденцията за голямо завишаване на цената по веригата от производител до потребител, което не е обосновано от икономически или инфлационни процеси", подчерта още той.
Ергюнал Себахтин се класира по категоричен начин за полуфиналите на Купа „Странджа“. Националът ни не остави никакъв шанс на представителя на Израел Давид Захари и след 5:0 съдийски гласа си гарантира минимум бронзов медал в категория до 48 килограма. Оги проведе отлично срещата и от първия рунд показа превъзходството си. В събота той ще боксира с..
Смолянският пътешественик Александър Караджов ще представи най-новата си книга и фотоизложба, озаглавени „2245 км“, каза за БТА авторът. Събитията ще се състоят в Клуба на дейците на културата в Смолян. Фотоизложбата ще бъде открита на 3 март от смолянския фотограф Сашо Сарандалиев, а представянето на изданието ще е на 7 март от преподавателя в..
Доброволци от БМЧК от област Кърджали отбелязаха Световният ден за борба с тормоза в училищна среда - 26 февруари, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоза и насилието в училище. Жертвите на тормоз в училище стават момчета и момичета, независимо от тяхната възраст. Под мотото „НЕ на тормоза в училище, но не..
Главния мюфтия на мюсюлманите в България, Мустафа Алиш Хаджи проведе среща с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн. Срещата се състоя в Нова джамия - квартал „Прилепци“ и беше организирана от районния мюфтия Басри Еминефенди. Основната тема на разговора беше предстоящият месец Рамазан и подготовка за организираните ифтари. Мюмюн..
Община Кърджали организира днес кръгла маса на тема „Актуални предизвикателства пред общините при предоставяне на социални услуги“. Гост на срещата е заместник министърът на труда и социалната политика Румяна Петкова. На кръглата маса се дискутират темите: трансформирането на съществуващите социални услуги към новите, съгласно Националната карта на..
За предстоящия празник Сирни Заговезни, на 28 февруари от 17.00 ч. в Регионалния исторически музей в Кърджали ще се открие изложба на кукерски маски и гугли, изработени от децата от Школата по етнография и краезнание към ОДК с ръководител Нели Карабашева. В рамките на един месец малките третокласници, четвъртокласници и петокласници от..
Автобусните спирки в община Момчилград вече посрещат жителите и гостите на региона с впечатляващи фотоси на исторически и природни забележителности. Инициативата е част от стратегията на общината за популяризиране на местния туристически потенциал и повишаване на интереса към региона. Брандирани са спирките, разположени по международния път за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478