Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийци инициират изграждане на паметник на отец Чъкърък

Представят енциклопедия „Тракия“ за 26 март

Представяне на енциклопедия „Тракия“, изготвена от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) и от Тракийския научен институт е едно от събитията, с които тази година ще бъде отбелязан 26 март – Ден на Тракия. Събитието ще е на 28 март в Националната библиотека „Кирил и Методий“. Това съобщи за Радио Кърджали председателят на СТДБ Красимир Премянов.

В честванията ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Традиционно те се организират от СТДБ, от Столична община и от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Ще започнат на 26 март със заупокойна молитва в храма „Св. Никола“. След това ще бъдат поднесени венци и цветя наПаметника на Екзарх Антим Iи на Паметника на Одринската епопея в София.

По-тъжен ще е празника тази година, защото преди няколко дни изпратихме в последния му път члена на Върховния комитет на СТДБ и свещеник на българските храмове в Одрин „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ отец Александър Чъкърък“, каза Премянов. Той припомни, че преди около месец отец Чъкърък бе удостоен от президента с орден "Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, по предложение на тракийци, за неговия принос в опазването на българщината и многостранната му дейност. „В тази връзка, възникна инициатива на централното ръководство на СТДБ, която ще обсъдим, тракийци да съберем средства и да му изградим бюст-паметник на мястото, където е погребан, в двора на църквата „Св. Георги“, съобщи председателят на Съюза.

Календарът на събитията на СТДБ предвижда до края на годината да се проведат традиционните прояви – национален тракийски събор в Одрин, свързан с 6 май, Гергьовден и на 21 май, „Св. Св. Константин и Елена“. „Ще участва и ще води службите членът на централното ръководство митрополит Киприян“, уточни Премянов.

Предстои отбелязването на националния младежки тракийски събор на Илиева нива. Той се организира всяка година в памет на загиналите там деца. След това е националният тракийски събор на Спасовден в Ямбол.

Тази година предстои и честването на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание на историческата местност Петрова нива. Там ще участва по всяка вероятност президента, допусна Премянов.

През есента, както всяка година, предстои поклонението на Паметника-костница край Маджарово.

Предстоят няколко конференции, които ще са посветени на 110-годишнината от, по думите на Милетич, „разорението на тракийци“, което може да бъде наречено геноцид над тракийци, каза още Премянов.

Тези събития напомнят нашата славна история, на българите, на тракийските българи, за единението на България и отправят своите възпитателни послания към младото поколение, което трябва да цени и да има самочувствието, че принадлежи на един героичен народ, има държава, която е извоювана с цената на много жертви и героизъм и трябва да правят всичко възможно тази България да бъде водеща и авторитетна държава, каквато винаги е била, когато е опирала до героизма на войните, които са се борили за нейната свобода“, каза в заключение Красимир Премянов.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Галунов: Новите депутати са длъжни да съставят правителство

  Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..

публикувано на 29.10.24 в 00:44
Слави Василев

Слави Василев: Демокрацията у нас става фасадно понятие

Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..

публикувано на 29.10.24 в 00:16

Александър Симов: Активността не е висока, че да има обръщане на настроенията

„Това е феномен, който трябва да бъде изследван, да не би тази висока избирателна активност да се окаже, че се дължи на контролиран и купен вот“. Това изтъкна з а резултатите от поредните избори, общественика и журналист  Александър Симов. Той заяви, че социолозите не трябва да се слушат за някои неща.  По думите му, когато съдбата на..

публикувано на 28.10.24 в 15:18