Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийци инициират изграждане на паметник на отец Чъкърък

Представят енциклопедия „Тракия“ за 26 март

Представяне на енциклопедия „Тракия“, изготвена от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) и от Тракийския научен институт е едно от събитията, с които тази година ще бъде отбелязан 26 март – Ден на Тракия. Събитието ще е на 28 март в Националната библиотека „Кирил и Методий“. Това съобщи за Радио Кърджали председателят на СТДБ Красимир Премянов.

В честванията ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Традиционно те се организират от СТДБ, от Столична община и от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Ще започнат на 26 март със заупокойна молитва в храма „Св. Никола“. След това ще бъдат поднесени венци и цветя наПаметника на Екзарх Антим Iи на Паметника на Одринската епопея в София.

По-тъжен ще е празника тази година, защото преди няколко дни изпратихме в последния му път члена на Върховния комитет на СТДБ и свещеник на българските храмове в Одрин „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ отец Александър Чъкърък“, каза Премянов. Той припомни, че преди около месец отец Чъкърък бе удостоен от президента с орден "Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, по предложение на тракийци, за неговия принос в опазването на българщината и многостранната му дейност. „В тази връзка, възникна инициатива на централното ръководство на СТДБ, която ще обсъдим, тракийци да съберем средства и да му изградим бюст-паметник на мястото, където е погребан, в двора на църквата „Св. Георги“, съобщи председателят на Съюза.

Календарът на събитията на СТДБ предвижда до края на годината да се проведат традиционните прояви – национален тракийски събор в Одрин, свързан с 6 май, Гергьовден и на 21 май, „Св. Св. Константин и Елена“. „Ще участва и ще води службите членът на централното ръководство митрополит Киприян“, уточни Премянов.

Предстои отбелязването на националния младежки тракийски събор на Илиева нива. Той се организира всяка година в памет на загиналите там деца. След това е националният тракийски събор на Спасовден в Ямбол.

Тази година предстои и честването на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание на историческата местност Петрова нива. Там ще участва по всяка вероятност президента, допусна Премянов.

През есента, както всяка година, предстои поклонението на Паметника-костница край Маджарово.

Предстоят няколко конференции, които ще са посветени на 110-годишнината от, по думите на Милетич, „разорението на тракийци“, което може да бъде наречено геноцид над тракийци, каза още Премянов.

Тези събития напомнят нашата славна история, на българите, на тракийските българи, за единението на България и отправят своите възпитателни послания към младото поколение, което трябва да цени и да има самочувствието, че принадлежи на един героичен народ, има държава, която е извоювана с цената на много жертви и героизъм и трябва да правят всичко възможно тази България да бъде водеща и авторитетна държава, каквато винаги е била, когато е опирала до героизма на войните, които са се борили за нейната свобода“, каза в заключение Красимир Премянов.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33