Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Жълтата гостенка“ вече не е болестта на бедните, поваля и по-заможните

Ковид ограничи туберкулозата

д-р Диана Вълчева

Туберкулозата вече не е болестта на бедността. Все по-често заболяват и хора, които не са сред най-бедните, които са с висок стандарт. Сред причините за нарастването на заболеваемостта в по-широк мащаб в света е стреса, в който живеем. Това сочат наблюденията на специалисти.

Самолечението и безконтролното приемане на антибиотици са сред причините пък за нарастващата антибиотична резистентност, включително и към препаратите срещу туберкулоза. Това води до разпространението на т.нар. мултирезистентна туберкулоза. Заради нея се отчита по-високата смъртност от здравните власти в световен мащаб от туберкулоза.

Забелязва се вече, че антибиотиците трябва да се прилагат в по-голяма доза, по-продължително време, защото масовата им употреба е загубила техния ефект върху лечението на определени болести …Антибиотиците се употребяват масово в България без лекарско назначение за какво ли не. Може би трябва вече да се вземат мерки, както е в Европа, да не може да се закупува антибиотик без лекарско предписание“, коментира в предаването „След първото кафе“ д-р Диана Вълчева, началник на пневмофтизиатричното отделение в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.

Всички се срещаме с туберкулозната бактерия, но само около 20 – 30 процента развиват някакъв тип заболяване, като най-често причината е срив в имунната система, поясни д-р Вълчева. Сред рисковите групи са хора с хронични заболявания, онкоболни, които търпят химио- или лъчетерапия, хора със зависимости от алкохол, тютюнопушене, наркотици, носители или боледуващи от СПИН, хора, които са в затворени общности, като например, затворници. Сред изложените на силен риск са и медицинските работници, които лекуват тубелкулозно болни.

От изключителна важност е профилактиката, подчерта д-р Вълчева. „Да си поддържаме здравето, да ходим на профилактични прегледи и когато се появят оплаквания, особено от кашлица, която не отшумява в рамките на до месец-два, трябва непременно да потърсим лекар, защото вече причината за тази кашлица е нещо друго, а не елементарна  вирусна инфекция или катар на горни дихателни пътища. Макар че туберкулозата е лечимо заболяване, когато сме закъснели в нейната диагностика, тя пак ще бъде излекувана, но пораженията, които ще остави върху дихателната система вече ще са доста по-изразени, които в бъдеще ще се отразят в една или друга степен на нашия начин на живот“, препоръча специалистът.

Според нея трансформирането през 2010 г. на т.нар. тубдиспансери е повлияло негативно на активността на проследяването на болните от туберкулоза, а също и на профилактиката. Периодично под егидата на здравното министерство се организират безплатни профилактични прегледи в т.нар. дни на отворените врати, но това не е достатъчно.

Заболеваемостта от туберкулоза в област Кърджали е намаляла в сравнение с предишните няколко години. Ковид пандемията, намаляването на населението в областта, броят на здравно неосигурените пациенти са сред факторите, които влияят върху честотата. „Новооткритите пациенти за 2022 г. са 16, което е с 8 души по-малко спрямо предишните години. Имаше едно стациониране на показателите в Кърджали за предишните години, преди ковид пандемията, около 25 човека средно се откриваха на година. За годините по време на ковид – между 2020 – 2022 г., има още по-малко регистрирани пациенти. За 2022 г. са 16 болни. Тази година, от началото досега, са регистрирани 4 нови случаи“, съобщи д-р Диана Вълчева.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.  


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Божидара Ангелова: "Книгите са една провокация за израстването на подрастващите"

Божидара Ангелова, която е автор на детски книги и поезия, а освен това по професия и специален педагог за деца със специални образователни потребности, разказа в ефира на Радио Кърджали за нейната работа, страстта към литературата и предизвикателствата, които срещат децата с различни потребности.  Срещата ни с нея е част от отбелязването на..

публикувано на 04.04.25 в 16:20

Очаква ли ни хаос и напрежение след старта на ремонта на бул. "Беломорски"?

Две символични първи копки белязаха вчерашния ден в Кърджали.  Започват ремонтите на булевард „Беломорски“ и на улица „Булаир“. Стартът на ремонтните дейности на участък от 2,400 км. от булевард „Беломорски“ бе даден от областния управител- Никола Чанев, кметът- Ерол Мюмюн, Петър Пешев- представител на фирмата-изпълнител, председателят на..

публикувано на 04.04.25 в 13:48

ДПС-ДПС задържа властта: Защо партията отказа да напусне управлението?

След последното заседание на Демокрация, права и свободи (ДПС-ДПС), в което участваха и областните председатели, стана ясно, че партията няма да оттегли подкрепата си за правителството. Това означава, че ДПС-ДПС няма да подкрепи и вота на недоверие, който ще се гласува днес. Въпреки напрежението в управляващото мнозинство и сигналите, че подписаното..

публикувано на 03.04.25 в 12:10
Иво Инджов

Иво Инджов: Вотът на недоверие няма да успее

Предстоящият вот на недоверие в България не се очаква да успее, тъй като в него участват три партии, които са се утвърдили като популистки или прокремълски, заяви в ефира на Радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов.  Според него, въпреки това, тези партии имат легитимното право да искат вот на недоверие.  Гласуват вота на недоверие към..

публикувано на 03.04.25 в 11:55
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

Още осем черни лешояда ще полетят над Източните Родопи до края на април

Осем черни лешояди ще бъдат пуснати на свобода в небето над Източните Родопи до края на този месец. Шест от птиците бяха докарани от Испания през август миналата година, а другите две са спасени от природозащитни организации в Турция и Гърция и докарани в България. В момента всички се намират във волиерата край Маджарово, където се адаптират..

публикувано на 02.04.25 в 17:04

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики . Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари..

публикувано на 02.04.25 в 12:50

Христо Станчев: Хуморът е корекция на живота

В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие.  "Първи април е  празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..

публикувано на 01.04.25 в 15:41